fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. Studio Polityka o wyborach, tamach i minach

13 stycznia 2025 r. wyemitowano na antenie TVP3 Bydgoszcz pierwszy tegoroczny program Studio Polityka. Ugrupowania polityczne w regionie reprezentowali parlamentarzyści – Iwona Kozłowska (KO), Zbigniew Sosnowski (PSL), Marcin Skonieczka (Polska 2050) i Piotr Hemmerling – współprzewodniczący RW Nowej Lewicy oraz I wicewojewoda (Nowa Lewica).

Brak przedstawiciela PiS w studiu usprawiedliwiono przebywaniem właśnie 13 stycznia na terenie Kujaw i Pomorza (obywatelskiego) kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego (spotkania – Świecie, Ciechocinek, Tuchola).

Pierwsze dni nowego roku wniosły do krajowej polityki kilka tematów, o skomentowanie których prosił prowadzący Studio Polityka redaktor Michał Adamski.

Ustalono wprawdzie kalendarz kampanii wyborczej, choć oficjalne zarządzenie dnia wyborów Prezydenta RP ogłoszone będzie 15 stycznia. Wiadomo jednak już o dacie 18 maja i nie ma zastrzeżeń do tego terminu, a i tak długa oficjalna kampania poprzedzona została już wydłużającą ją prekampanią, która trwa w najlepsze (vide spotkania K. Nawrockiego).

Obecni w studiu goście zastanawiali się nad formą udania się kandydatów na urlopy na czas kampanii i stwierdzili, że nie może to dotyczyć kandydujących polityków (M. Biejat, Sz. Hołownia), natomiast K. Nawrocki jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który w statucie IPN ma zakaz wiązania się z polityką i przynależnością do partii, powinien wprost złożyć rezygnację ze swego stanowiska.

Politycy skrytykowali przebieg spotkania K. Nawrockiego z uczestnikami pielgrzymki kibiców na Jasnej Górze. – Zachowania kibiców w akompaniamencie kandydata na prezydenta było niedopuszczalne i moralnie naganne, naruszające normy etyczne wiązane z sanktuarium – podkreślał Piotr Hemmerling.

Lider Nowej Lewicy odniósł się także do sondażowych wyników poparcia kandydatury Magdaleny Biejat, wyrażając nadzieję, że w miarę prowadzenia kampanii i  przekonywania wyborców do kandydatki lewicy, jej wynik będzie się poprawiał. Natomiast, pewną konkurencję stworzył dla niej Adrian Zandberg, startując do wyborów z partii RAZEM, ale jak wielką, okaże się po etapie zbierania ponad 100 tys. podpisów potrzebnych do zarejestrowania kandydata.

W części programu przywołano dzisiejsze wystąpienie Karola Nawrockiego w Ciechocinku, gdzie mówił o pomyśle PiS, by zbudować stopień zapory na Wiśle w Siarzewie i cieszył się z poparcia tego pomysłu przez małych przedsiębiorców, którzy skorzystają na tej wielomiliardowej inwestycji.  

Można by kandydatowi PiS przypomnieć, iż pomysł ma już ponad 25 lat, a realizacja wciąż napotyka przeszkody.

Marcin Skonieczka wyraził odmienną opinię, nie poparł budowy stopnia wodnego, bo „wlewanie betonu do Wisły” nie przyniesie nic dobrego. Innego zdania był Zbigniew Sosnowski – podkreślając wagę tej inwestycji dla rozwiązania problemu stepowienia Kujaw i bezpieczeństwa powodziowego oraz wspomaganie starej zapory we Włocławku. Wskazał też, że dla rzekomej inicjatywy PiS w Siarzewie przez 8 lat rząd PiS nie zrobił nic, a teraz dopiero toczy się dyskusja o pozwolenia na budowę.

Szkoda, że w czasie programu Studio Polityka nie wybrzmiało zaangażowanie w sprawę parlamentarzystów Nowej Lewicy z Włocławka – senatora Stanisława Pawlaka i posła Piotra Kowala.

Senator S. Pawlak skierował w sprawie rozpoczęcia budowy zapory dwie interpelacje, w tym do premiera rządu D. Tuska oraz 2 stycznia br. wystosował apel o wsparcie organizacyjne i prawne budowy tamy do wszystkich parlamentarzystów z województwa kujawsko-pomorskiego bez względu na opcję polityczną (w tym do obecnych w studiu). Piotr Kowal mówił o sprawie z sejmowej mównicy 9 stycznia br. Czytaj więcej TUTAJ

Jeszcze dwa tematy omawiano w czasie programu TVP – zgubione w transporcie wojskowym  miny przeciwczołgowe, a wskutek konsekwencji odpowiedzialności odwołany został szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy gen. Artur Kępczyński. Obecni w studiu politycy ocenili zdarzenie jako bulwersujące i wyrazili żal ze straty generała, który dużo dobrego czynił dla formacji i regionu, co podkreślił P. Hemmerling. Natomiast prowadzone śledztwo i procedury odpowiedzialności w wojsku przyniosły taki skutek.

Drugim tematem z dziedziny obronności, była dymisja prezesa bydgoskiej firmy Nitro-Chem Piotra Kasprzaka, który znalazł się w centrum śledztwa (obejmującego wiele osób) dot.  korupcji i niebezpiecznych praktyk detonacji na poligonach. Sprawę naświetlał w programie P. Hemmerling, podkreślając newralgiczność sytuacji w firmie największego w NATO producenta trotylu, niemającego szczęścia do zarządu i nadzoru służb, a jednocześnie słuszność szybkiej decyzji kadrowej.

Studio Polityka  

Opr. nim, 14 stycznia 2025 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem