Szefowie parlamentarnych klubów opozycji – Krzysztof Gawkowski (Lewica), Cezary Tomczyk (Koalicja Obywatelska) i Władysław Kosiniak–Kamysz (Koalicja Polska) zorganizowali w siedzibie Sejmu spotkanie przedstawicieli swych klubów i ekspertów, podczas którego dyskutowano nad projektem PiS wprowadzenia „składki” od reklam, czyli ograniczenia wolności mediów.
Spotkanie transmitowane przez TVN24 było chyba jednym z nielicznych w tej kadencji parlamentu tak rzeczowym i niemal historycznym. Widzowie mogli nareszcie posłuchać mądrej merytorycznej, kulturalnie prowadzonej debaty, bez ograniczania czasu wypowiedzi do słynnej z prac Sejmu „jednej minuty”.
Dobrze byłoby wprowadzić tę metodę dyskusji opozycji nad ważnymi projektami ustaw, zanim nastąpi tzw. pierwsze czytanie na sali plenarnej Sejmu, gdzie najważniejszym „merytorycznym” argumentem staje się arytmetyka.
Interesujące były wystąpienia posłów reprezentujących Kujawy i Pomorze – Krzysztofa Gawkowskiego, Joanny Scheuring-Wielgus i Roberta Kwiatkowskiego.
Krzysztof Gawkowski zastrzegł, że media bez wyboru, to Kaczyński bez nadzoru. W. Czarzasty podkreślił cynicznośc sprawujących władzę, więc zdeklarowany cel podziału wpływów z danin od mediów nie byłby dotrzymany, dostaliby dotacje tylko swoi. Robert Kwiatkowski dostrzegł pozytywy w projekcie składek – wsparcie powinny otrzymać średnie i małe wydawnictwa, to słuszny cel.
Inicjatorzy spotkania przygotowali wspólną deklarację, która w konkluzji stwierdza, że wolność słowa jest bardzo istotnym elementem systemu demokratycznego i po prostu bez wolności słowa nie ma demokracji!
Deklarację podpisali obecni na spotkaniu przedstawiciele opozycji, w tym posłowie regionu kujawsko-pomorskiego. Deklaracja stała się emanacją poglądów, jak to określił W. Kosiniak-Kamysz – „Polski racjonalnej” w przeciwieństwie do „Polski radykalnej”. Mimo zaproszenia na spotkanie nie przyszli posłowie Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji.
Tymczasem bydgoski poseł Jan Szopiński, na łamach "Gazety Wyborczej" przestrzega, że skutki ewentualnej ustawy o podatku od reklam dotkną nie tylko mniejsze wydawnictwa i firmy medialne ale zwyczajnych ludzi, a szczególnie opiekujących się osobami niepełnosprawnymi. Zapisy zawarte w projekcie ustawy wymieniają obciążenia podatkowe dla firm produkujących artykuły medyczne. Większe koszty przeznaczone na reklamy tych produktów, co oczywiste, zostaną przeniesione na ich ceny. W zestawieniu grup, jakie zaproponowano w projekcie ustawy do zwiększonego opodatkowania ich reklam, są wyroby medyczne, jak np. pieluchomajtki, wózki inwalidzkie, sprzęt rehabilitacyjny, spraye do ucha czy nosa, syropy. Bezmyslność autorów tych zapisów ratuje bydgoski poseł PiS Tomasz Latos, informując, że projekt jest w stadium prekonsultacji i wszystko mozna jeszcze zmienić, w przeciwieństwie do innego bydgoszczanina, ministra Łukasza Schreibera, który mówił, że żadnych zmian nie będzie.
A zatem ustawa "opodatkowująca" giganty medialne i cyfrowe, "odbierze" wolność słowa w Polsce i jeszcze wprowadzi podatki uderzające w opiekę nad niepełnosprawnymi. Chytrze to ktoś wymyślił, bo polityka to taka gra...
Opr. nim, 17 lutego 2021 r.