Podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy reprezentanci regionalnej Nowej Lewicy przedstawili założenia programowe partii w dziedzinie wdrażania nowoczesnej edukacji. Jest to diametralnie różny program wobec realizowanego obecnie przez PiS i ministra nauki Przemysława Czarnka.
W konferencji prasowej udział wzięli wiceprzewodnicząca centrali Nowej Lewicy, bydgoska radna Anna Mackiewicz, poseł Krzysztof Gawkowski przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy oraz sekretarz Rady Wojewódzkiej NL Zbigniew Welenc.
Lewica traktuje nowoczesną edukację jako obowiązek państwa wobec najmłodszego pokolenia, które w podstawowych zakresach rozwoju fizycznego i intelektualnego musi dorównywać i konkurować z młodymi z innych europejskich krajów, dlatego wśród postulatów lewicy znalazły się:
- gabinet dentystyczny w każdej szkole
- odciążenie programu nauczania i postawienie na jakość nauczania, a nie ilość zajęć
- edukacja prozdrowotna i klimatyczna
- darmowy ciepły posiłek w każdej szkole
- psycholog w każdej szkole
- podwyżki płac dla nauczycieli
- dodatkowa lekcja wychowania fizycznego zamiast religii
- program „Młodzi Europejczycy”.
Postulaty te wprost wynikają z przedstawionej niedawno na konwencji Nowej Lewicy „Recepty dla Polski” i zawierają rozwiązania w różnych dziedzinach, za pomocą których Lewica zamierza naprawić sytuację w Polsce po okresie pandemii.
Jak to wygląda z perspektywy Bydgoszczy mówiła Anna Mackiewicz - radna i przewodniczaca Komisji Edukacji Rady Miasta Bydgoszczy. Żeby szkoły mogły wprowadzać zmiany, wynikajace z potrzeb nowoczesnej edukacji niezbędna jest pomoc finansowa państwa, a nie tylko samorządu, na który cedowane jest coraz więcej zadań. Kluczowe są jasne zasady subwencji oświatowej, która nie pokrywa wszystkich wydatków na cele określone wymogami państwa. Rok po roku, wprowadza się reformę po reformie, a finansują je samorządy. Tak jest w Bydgoszczy i w innych miastach województwa. Nigdy miasta i gminy nie wiedzą do końca, ile pieniędzy ministerstwo oświaty im zwróci – mówiła Anna Mackiewicz.
Opr. nim, 10 czerwca 2021 r.