9 sierpnia 2021 roku zmarł RYSZARD JARZEMBOWSKI. W gronie znających Go osób, a krąg to bardzo liczny, Ryszard kojarzony był przede wszystkim z Włocławkiem i tamtejszą lewicą.
Urodzony w miejscowości Wedel koło Hamburga w Niemczech w 1945 roku, gdzie rodzice Jego zesłani zostali do pracy przymusowej, uczynił z tego faktu represji swoiste memento życia. Był inicjatorem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Urodzonych w Niewoli Niemieckiej.
Rozpoczął pracę jako monter i związał swą aktywność zawodową z włocławskimi „Azotami”. Ciągnęło Go do pracy na rzecz załogi, a potem szerzej – miasta, województwa i wreszcie kraju.
Przez osiem lat kierował pismem „Alchemik” we Włocławku, a reporterskie oko pozwalało poznawać życie i problemy wielkiego włocławskiego kombinatu. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1988 r. podyplomowe studium dla rzeczników prasowych w Centrum Podyplomowego Kształcenia Pracadowiowników Administracji Państwowej w Warszawie. W latach 1984–91 był rzecznikiem prasowym wojewody włocławskiego.
Od 1990 r. zasiadał w Radzie Miejskiej Włocławka, w latach 1994–95 pełnił funkcję jej przewodniczącego..
Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1966 r. do jej rozwiązania. W latach 1976–79 był społecznym sekretarzem Komitetu Zakładowego PZPR we włocławskich „Azotach”. W 1981 r. działał w tzw. strukturach poziomych. Od 1990 r. należał do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1999 r. przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Z lewicowego nadania zyskiwał zaufanie społeczne w wyborach do Senatu RP, będąc senatorem II, III, IV i V kadencji, z byłego województwa włocławskiego, a następnie z okręgu wyborczego w Toruniu. W latach 2001–2005 sprawował funkcję wicemarszałka Senatu. Podczas II kadencji był członkiem Komisji: Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Zagranicznych. W III kadencji należał do Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych oraz Komisji Obrony Narodowej, a w IV – pracował w Komisji Obrony Narodowej i Komisji Ustawodawczej. W Senacie V kadencji był członkiem Komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pełnił funkcję przewodniczącego senatorów SLD i zastępcy przewodniczącego Klubu Parlamentarnego SLD. Był też członkiem Zarządu Krajowego SLD. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Zasiadał we władzach klubu sportowego Kujawiak Włocławek i Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Był autorem i współautorem kilku książek monograficznych, laureatem szeregu nagród za twórczość dziennikarską.
Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka Nowej Lewicy w Bydgoszczy składa serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie Ryszarda Jarzembowskiego. Do kondolencji dołączają także, z zachowanymi w pamięci faktami bezpośredniej współpracy z Ryszardem, włocławscy parlamentarzyści lewicy – Elżbieta Szparaga, Ryszard Chodynicki, Jerzy Kopaczewski, Krystian Łuczak, Stanisław Pawlak oraz eurodeputowany Janusz Zemke.
Żegnamy Cię, Ryszardzie z żalem i smutkiem...
Cześć Twojej Pamięci!
***
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 13 sierpnia 2021 r. o godzinie 11,30 na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.
W ostatniej drodze Ryszardowi Jarzembowskiemu towarzyszyli parlamentarzyści Lewicy - wicemarszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty (szef Nowej Lewicy), poseł Robert Kwiatkowski, poseł Jan Szopiński, działacze samorządu włocławskiego z wiceprezydentem miasta Krzysztofem Kukuckim (przewodniczącym RM NL) i przewodniczącym Klubu Radnych Lewicy/SLD Piotrem Kowalem, radnym Sejmiku Województwa Stanisławem Pawlakiem, działaczami lewicy województwa i miasta z Zbigniewem Welencem sekretarzem RW Nowej Lewicy, b.parlamentarzyści Elżbieta Szparaga, Jerzy Kopaczewski, Krystian Łuczak i płk. Ryszard Chodynicki.
fot. Kujawy.media.pl
opr. nim, 14 sierpnia 2021 r.