Wobec zgłoszonych posłowi Janowi Szopińskiemu sygnałów, że NFZ chce zabrać zaliczkowane pieniądze Szpitalom Klinicznym im. Jurasza i im. Biziela oraz Szpitalowi Miejskiemu w Bydgoszczy, poseł wystąpił podczas posiedzenia Sejmu RP 16 września br. z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o abolicję zadłużenia, powstałego w wyniku zmiany roli szpitali na czas pandemii covid–19, co nie pozwoliło na wykonanie w pełni zakontraktowanych zadań.
Jan Szopiński skierował zapytanie do Ministerstwa Zdrowia:
– W jaki sposób ministerstwo zamierza pomóc finansowo szpitalom, które nie mogły wykonać kontraktów, a nie mogły wykonać kontraktów z powodu wprowadzenia przez ministerstwo zmian w ich działalności oraz ograniczeń związanych z pandemią covid–19. Obecnie NFZ podejmuje działania w celu wyegzekwowania od szpitali zaliczek finansowych, otrzymanych na operacje, zabiegi i inne procedury medyczne, które nie mogły się odbyć w związku z ograniczeniami działalności tych szpitali. Deklaracje ministerstwa w tej kwestii były zupełnie inne niż obecna rzeczywistość wprowadzana przez NFZ.
Zatem – czy Ministerstwo Zdrowia planuje realizację abolicji w sprawie zaliczek przekazanych polskim szpitalom, które wg stanu na dziś muszą je zwracać?
Odpowiedź wiceministra zdrowia Waldemara Kraski:
– Rzeczywiście, myślimy o przedłużeniu abolicji do końca roku, bo mamy ten dług w szpitalach, ale przed nami jest czwarta fala… Szpitale nadrabiają pewne zaległości. Mamy świadomość, że nie wszędzie da się to nadrobić, dlatego wspólnie z NFZ analizujemy sytuację i będą podejmowane decyzje na pewno nie ze szkodą dla polskich szpitali.
Posłuchaj nagrania - klik foto:
Opr. nim, 16 września 2021 r.