W bydgoskiej siedzibie partii odbyło się posiedzenie Kujawsko–Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Nowej Lewicy. Obradowano w trybie hybrydowym, a część osób uczestniczyło za pośrednictwem Skype`a. Posiedzenie prowadził Jacek Warczygłowa współprzewodniczący Rady Wojewódzkiej, a drugi - Piotr Hemmerling dotknięty covidem, wypowiadał się przez łącze skajpowe.
Stwierdzając kworum, przystąpiono do realizacji porządku obrad.
Jacek Warczygłowa, uczestniczący 21 stycznia w posiedzeniu władz krajowych Nowej Lewicy w Będzinie, poinformował obecnych o przyjętych tam ustaleniach. Przedstawił kierunkowe zadania partii na najbliższy okres, związane z przygotowaniami do wyborów samorządowych.
Zarząd Krajowy zalecał, by instancje terenowe odnowiły kontakty i współpracę z ogniwami związków zawodowych, organizacjami pozarządowymi, kobiet, stowarzyszeniami młodzieżowymi i senioralnymi.
Na szczeblu centralnym dużo uwagi poświęconej będzie 25-leciu ustanowienia Konstytucji RP oraz podpisaniu konkordatu, do czego lewica powinna się odnieść. Przewidywane są kongresy wsi polskiej, kobiet lewicy i wreszcie przygotowania do III Kongresu Lewicy w 2023 roku.
Zadania te przeniesione być powinny na szczeble lokalne partii, w zakresie ich możliwości organizacyjnych i finansowych. ZW zaplanował niektóre z tych działań na rok 2022.
ZW oczekuje, że organizacje w miastach powiatowych zgłoszą własne inicjatywy programowe do planu działania w br.
Członkowie ZW rozważali propozycję wiceprzewodniczącej Kazimiery Janiszewskiej z Torunia, zorganizowania pikniku weteranów lewicy, najprawdopodobniej 7 maja, by docenić tych ludzi, którzy od lat wspierają lewicę.
Odniesiono się także do stopnia popularyzacji lewicowych działań w mediach regionalnych i lokalnych oraz roli rad medialnych funkcjonujących przy redakcjach publicznych telewizji i radia, gdzie reprezentanci opozycji stanowią śladową mniejszość składu tych organów.
Sekretarz RW Zbigniew Welenc poinformował o zakończeniu zebrań i zjazdów powiatowych w województwie i dokonaniu wyborów nowych władz, poza jedną instancją w Rypinie, gdzie choroba przewodniczącego wpływa na opóźnienie terminu.
Jacek Warczygłowa zapowiedział, że obaj współprzewodniczący RW podzielą między siebie konkretne instancje powiatowe, z którymi będą się systematycznie kontaktowali, co nie znaczy, że odpowiedzialność za całość partii i tak spoczywać będzie na obu szefach.
***
Zarząd Wojewódzki Nowej Lewicy przegłosował uchwałę nr 1/2022, w której przyjął ramowy plan pracy Kujawsko-Pomorskiej Nowej Lewicy na rok 2022.
W planie m.in. na marzec zapisano spotkanie prezydium ZW z przedstawicielami związków zawodowych, służb mundurowych oraz kierownictwem Młodej Lewicy i FMS – na temat zasad współpracy. Na 6 kwietnia zaplanowano posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej oraz spotkanie z aktywistami i sympatykami lewicy z regionu.
Koniec kwietnia to przygotowania do obchodów 1 Maja i udział w manifestacji w dniu święta.
7 maja – przyjęto jako datę zaplanowanego spotkania piknikowego dla weteranów lewicy z regionu.
Kolejne, wyjazdowe posiedzenie Rady Wojewódzkiej w Toruniu – do 15 czerwca.
Do połowy sierpnia trwać będą przygotowania do organizacji wojewódzkiej konferencji na temat problemów wsi w regionie.
Na 25 listopada zaplanowano Wojewódzki Kongres Kobiet Lewicy.
Do połowy grudnia, Rada Wojewódzka dokona podsumowania działalności w minionym roku.
Przewidziano także spotkania poselskie trojga posłów Lewicy w poszczególnych powiatach regionu do końca roku.
Plan zawiera nazwiska osób koordynujących dane wydarzenie spośród członków Zarządu Wojewódzkiego.
***
Zofia Stachura – księgowa organizacji wojewódzkiej przedstawiła stan opłacalności składek członkowskich oraz możliwości utrzymania lokali partyjnych w powiatach.
Fot. Zofia Stachura
Opr. nim, 21 lutego 2022 r.