Redaktor Anna Trzcińska zaprosiła posła Jana Szopińskiego do „Rozmowy dnia” – programu Telewizji Bydgoszcz. Poseł, jako przewodniczący Podkomisji Stałej Sejmu ds. obywatelskich, cudzoziemców i migracji był kompetentnym gościem w zaplanowanej tematyce rozmowy.
Na pierwsze miejsca w życiu społecznym i politycznym wysunęły się obecnie tematy uchodźców i przyjęta spec–ustawa regulująca ich status w Polsce.
Żadne państwo nie przyjęło ponad 1,7 mln uchodźców w ciągu kilkunastu dni, a zakres spontanicznej pomocy wyróżnia Polaków w Europie. Przyjmujemy uchodźców zarówno jako naszych gości, jak zamierzamy zintegrować ich z naszą gospodarką i codziennością. Od 7 marca przygotowywano ustawę, którą ponad podziałami politycznymi przyjęto po tygodniu.
Poseł w swoich wypowiedziach podkreślił, iż ustawa legalizuje pobyt uchodźców z Ukrainy w Polsce, otwiera przed nimi rynek pracy i umożliwia skorzystanie z różnych form opieki społecznej, edukacji i świadczeń zdrowotnych.
Obejrzyj zapis wideo programu TVP3 "Rozmowa dnia" z 14 marca 2022 r. - klik foto
Problemem może być zapewnienie dachu nad głową, ale trzeba doprowadzić do rozlokowania uchodźców także w innych, mniejszych miastach kraju, a nie tylko w Warszawie czy Krakowie.
Drugim tematem rozmowy było niewypłacenie Polsce funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy po pandemii, zablokowanych w Komisji Europejskiej, gdyż Polska nie realizuje wyroku sadu europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w kwestii przywrócenie zasad praworządności. Jan Szopiński powiedział, że to zależy od decyzji partii rządzącej, bo jak wskazują badania, aż 66 % badanych Polaków jest za zakończeniem „przepychanek” w tej kwestii z Unią Europejską, a lewica głosowała za zagospodarowaniem tych funduszy dla rozwoju Polski.
W orędziu prezydenta A. Dudy podczas Zgromadzenia Narodowego w miniony piątek też wyraźnie wybrzmiało, że widzi przyszłość Polski opartą na przynależności do Unii Europejskiej, a to warunkuje przestrzeganie praworządności.
Na koniec, poseł odniósł się do procedowanej ustawy o obronie ojczyzny, którą Sejm, po poprawkach Senatu, zajmie się w najbliższy piątek.
Jan Szopiński uznał za korzystne zarówno zwiększenie funduszy z budżetu na armię, jak i rozbudowę jej liczebności. Zwrócił też uwagę na zapis gwarantujący, że 50 % wydatków na wojsko ma być lokowane w polskich firmach przemysłu zbrojeniowego. To będzie także sprzyjało rozwojowi bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, które oferują specjalistyczne remonty wojskowych maszyn.
Opr. nim, 14 marca 2022 r.