Komisja Europejska ogłosiła rok 2022 Rokiem Młodzieży. Trzeba wypełniać go treścią, tym bardziej, że są na to specjalne fundusze. Celem Roku Młodzieży jest szeroki udział młodych w życiu społecznym, gospodarczym i zwiększone szanse młodzieży w procesie edukacji i kształcenia. Dzisiaj w Toruniu działacze Nowej Lewicy oraz Młodej Lewicy i Federacji Młodych Socjaldemokratów ze struktur wojewódzkich zorganizowali pod pomnikiem M. Kopernika konferencję prasową, by spopularyzować swoje postulaty. Tym głośniej wybrzmiały, bo to dzisiaj właśnie obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka, a ustanowiony prawie 70 lat temu przez ONZ.
Kazimiera Janiszewska, wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej i współprzewodnicząca Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Toruniu złożyła życzenia dzieciom w dniu ich święta, by mogły żyć w kraju demokratycznym, wolnym od wojny i od przemocy, gdzie przestrzegane są prawa dziecka. Poinformowała o skierowaniu postulatów lewicy do władz miasta Torunia.
Członek Rady Krajowej Nowej Lewicy i lider Młodej Lewicy w Kujawsko-Pomorskiem, reprezentujący ją w Parlamencie Młodych RP – Mateusz Orzechowski, sformował podczas konferencji najważniejsze z postulatów, domagając się od decydentów spełnienia głoszonych obietnic o oddaniu przestrzeni miasta młodym osobom. Stąd propozycja powołania w Toruniu Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzież jest gotowa do wypowiadania się w sprawach miasta, które przecież urządza dla swojej dorosłości. – Czas w końcu, aby Rada Miasta Torunia oraz prezydent Torunia Michał Zaleski zaczęli słuchać młodych i udostępnić im tę platformę komunikacji do wyrażania własnych poglądów – mówił M. Orzechowski.
Od 2019 roku młodzi – jeszcze jako stowarzyszenie „Przedwiośnie” – ponawiają postulat organizacji zajęć antydyskryminacyjnych we wszystkich szkołach w Toruniu. Pora na to, aby młodzież zaczęła uczyć się o tolerancji, antyrasizmie i o równości. Szkoła musi być miejscem bezpiecznym!
M. Orzechowski przywołał wyniki rankingu „Szkół przyjaznych LGBT”, podkreślając, że toruńska szkoła „Trójka” znalazła się na miejscu w pierwszej dziesiątce. - Jesteśmy z tego dumni, ale wniosek wypływa taki, że do określonych, oczekiwanych społecznych zachowań w XXI wieku, młodzież musi być kształcona.
Z kolei głos zabrała Marta Szulc, członkini Rady Wojewódzkiej i przedstawicielka Młodej Lewicy, odnosząc się do dotkliwych, wstydliwych (a niekiedy temacie tabu) fizjologicznych przecież sytuacji menstruacyjnych młodych ludzi. Młoda Lewica – w dobie drożyzny i galopującej inflacji, niemożliwości nieraz nabycia odpowiednich droższych produktów – proponuje rozpowszechnienie tzw. skrzyneczek menstruacyjnych w każdej szkole, uczelni, zawierających bezpłatne podpaski i opatrunki higieniczne, dostępne dla każdej potrzebującej osoby.
Ziemowit Dziopa, reprezentujący Federację Młodych Socjaldemokratów mówił o potrzebie zatrudnienia psychologa w każdej szkole, gdyż liczba młodych z problemami zdrowotnymi swej psychiki stale rośnie. W roku 2021 odnotowano 4-krotnie więcej prób samobójczych niż w 2013. Przypomniał o próbie wprowadzenia pod obrady Rady Miasta uchwały, pod którą zbierano podpisy, a która gwarantowałaby takie rozwiązania pomocowe. Niestety, projekt został odrzucony. Są jednak sygnały, że Rada chce się tym nadal zajmować, to cieszy, ale potrzebne są systemowe rozwiązania w Polsce, bo zdrowie psychiczne młodzieży jest wartością nie do przecenienia. Trzeba też o tym rozmawiać z młodymi ludźmi.
Na zakończenie głos zabrał Dominik Steinbart – sekretarz Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Toruniu, który mówił, że zgłaszane postulaty młodych to przecież postulaty torunian, nie raz już powtarzane. Podobnie jest z ostatnim z nich o darmowej komunikacji miejskiej. Postulat zgłaszany od 2017 roku przez SLD i inicjatywy mieszkańców, ale dwukrotnie był odrzucany.
Zwrócił uwagę, że wiele z propozycji, to rozwiązania ponad podziałami politycznymi, służące wszystkim mieszkańcom miasta i należałoby im poświęcić wystarczająco dużo uwagi w Radzie Miasta Torunia.
Opr. nim, 1 czerwca 2022 r.