Jesienią ubiegłego roku Komisja Europejska ogłosiła rok 2022 Rokiem Młodzieży. Celem tego przedsięwzięcia miało być oddanie głosu młodzieży w sprawie dalszego rozwoju Europy, wszakże to młodzież może określić w jakiej Europie chce spędzą swoje dorosłe życie. Zaplanowano szereg programów edukacyjnych, integrujących, kulturalnych. Wczoraj na konferencji prasowej w Bydgoszczy poseł Jan Szopiński skierował do rządu pytanie: – Jakie działania podejmuje Polska w ramach Europejskiego Roku Młodzieży?
Nie było to pytanie okazjonalne. Poseł bowiem - na początku kwietnia zwrócił się do premiera M. Morawieckiego z prośbą o udzielenie informacji, jak wygląda w Polsce Rok Młodzieży. Czy Polska jest beneficjentem środków przeznaczonych na Rok Młodzieży? Czy Polska ma w tej sprawie jakieś programy? Wreszcie, kto w Polsce koordynuje ten rok młodzieży i gdzie można zapoznać się z programami, informacjami i innymi elementami związanymi z tą europejską inicjatywą?
W odpowiedzi na swoja interpelację, na którą ustawowo jest miesiąc, poseł otrzymał via marszałek Sejmu informację, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a osobiście podsekretarz stanu Jaroslaw Wenderlich, wystąpił o prolongatę terminu udzielenia odpowiedzi, bo rzekomo posłowie tyle ich przesyłają, że urząd nie może się wyrobić. Tylko że finansowanie pracy Kancelarii to kwota z naszych podatków wynosząca 850 mln zł, o połowę większa niż za poprzednich rządów – nie wspomniał.
– Ku mojemu zaskoczeniu po blisko miesiącu otrzymałem odpowiedź, w której jestem proszony o to, bym powstrzymał się z kwestią uzyskania tej odpowiedzi, bo – jak rozumiem – rząd jeszcze nie wie – mówi J. Szopiński. Trochę to dziwne. Ogłaszamy Rok Młodzieży, Polska jako członek Unii Europejskiej występowała w różnego typu konferencjach, które się odbywały z jednej strony z udziałem ministra kultury, z drugiej z udziałem ministra edukacji. A obecnie jest cisza w tej kwestii. Jesteśmy w przededniu Dnia Dziecka, 24 czerwca polska młodzież ruszy na wakacje. Według mnie – komentuje J. Szopiński – program, który dotyczy udziału młodzieży w Europejskim Roku Młodzieży, mógłby dotyczyć różnych form wakacyjnej wymiany, pomocy dla młodzieży, w tym również współpracy między młodzieżą polską a ukraińską. A tu cisza.
Poseł Szopiński napisał do obu ministrów – edukacji i kultury, dziwiąc się, że skorzystanie z przeznaczonych na realizację programu 8 mln euro nikogo nie interesuje.
Opt. nim, 31 maja 2022 r.