Zorganizowana przez aktyw PiS wizyta prezesa J. Kaczyńskiego w Inowrocławiu, w samym centrum miasta, nie mogła przejść niezauważona. W wieczór poprzedzający spotkanie z elektoratem podano informację na jednym z lokalnych portali. Zwyczajni, „niezweryfikowani” mieszkańcy nie mogli doznać zaszczytu wysłuchania posła-prezesa ani zadnia pytań – dokąd prowadzi Polskę.
Wśród zawiedzionych, pozostających na zewnątrz sali, w której odbywało się spotkanie, byli również działacze Nowej Lewicy w Inowrocławiu: Marcin Pietrzak (wiceprzewodniczący Rady Powiatowej), Katarzyna Osuch (członkini Rady Wojewódzkiej), Lech Moszczyński, Piotr Jaskólski (wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej i Powiatowej).
Głośny stał się incydent, który zdarzył się już po wyjeździe Jarosława Kaczyńskiego z Inowrocławia, kiedy to pozostająca ciągłe wśród mieszkańców grupa policjantów interweniowała wobec wykrzykujących, a jeden z policjantów rozpylił gaz w kierunku blisko stojących dwóch mężczyzn.
Pisaliśmy o tym TUTAJ
Już następnego dnia, kiedy Inowrocław zyskał złą sławę, przywoływany w wielu mediach w kraju, poseł lewicy Krzysztof Gawkowski sformułował interpelację poselską do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pisząc tam m.in. „funkcjonariusz policji nie miał żadnych podstaw, by użyć środka przymusu bezpośredniego w postaci gazu łzawiącego”.
Poseł, wobec haniebnego zachowania policjanta, prosi o podjęcie działań mających na celu wyjaśnienie zachowania funkcjonariusza oraz odpowiedź na pytania, m.in.: jaki był cel wysłania do ochrony… spotkania poselskiego takiej liczby funkcjonariuszy Policji i kto podjął decyzję o użyciu środków przymusu bezpośredniego oraz jakie konsekwencje zostały wyciągnięte wobec interweniujących niezgodnie z prawem.
Poseł skierował także pismo do Komendanta Głównego Policji, prosząc również o odpowiedź na powyższe pytania.
29 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Inowrocławiu, z udziałem Piotra Hemmerlinga – współprzewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy. Podczas posiedzenia krytycznie odniesiono się w dyskusji do niesprowokowanej przecież przez mieszkańców interwencji Policji i przyczynienie się do niechlubnej „reklamy” miasta w mediach.
Więcej czytaj TUTAJ
1 lipca w Inowrocławiu poseł Krzysztof Gawkowski zorganizował konferencję prasową, podczas której powiedział, że – „taka interwencja Policji jest nieakceptowalna. Jest czymś, co powinno być szybko napiętnowane, a nie bronione przez Policję”. Poseł zapowiedział także, że złoży zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli o wszczęcie postepowań o nadużywanie siły wobec różnego rodzaju protestujących w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie sytuacji w Inowrocławiu. Nagrania wideo pozwolą na właściwą ocenę zachowań.
Uczestniczący w konferencji obok posła Michał Wysocki, członek RW NL i współprzewodniczący Rady Miejskiej w Bydgoszczy, powiedział: – „Oprócz siania nienawiści i tworzenia kolejnych podziałów przez PiS, doszło siłowe spychanie przeciwników partii rządzącej z ulicy. Ludzie, którzy chcieli powiedzieć prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu o drożyźnie i biedzie w Polsce, zostali w sposób przemocowy potraktowani gazem! Na Lewicy mówimy: czas na karanie za nielegalne działanie! Reklama, a raczej antyreklama, jaką zrobił miastu prezes Kaczyński i policjanci jest Inowrocławiowi zupełnie niepotrzebna. Pokażmy wszyscy czerwoną kartkę PiS-owi w najbliższych wyborach!”.
W konferencji prasowej w Inowrocławiu uczestniczyły także Ewa Sypniewska – współprzewodnicząca RM NL w Inowrocławiu, dyrektorka biura poselskiego K. Gawkowskiego oraz Renata Biernacka członkini RW Nowej Lewicy z Inowrocławia.
Opr. nim, 1 lipca 2022 r.