Mimo letniej kanikuły członkowie Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej spotkali się wczoraj w siedzibie partii w Bydgoszczy. Obradom przewodzili współprzewodniczący – Piotr Hemmerling i Jacek Warczygłowa.
Uczestnicząca w posiedzeniu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, w imieniu Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy złożyła podziękowania dla działaczy w Kujawsko-Pomorskiem za przygotowanie organizacyjne czterech spotkań z mieszkańcami Grudziądza, Inowrocławia, Mogilna i Lipna ph. „Bezpieczna Rodzina”. Udało się, mimo kapryśnej pogody, rozmawiać z mieszkańcami na ulicach, targach, giełdach, jak i dyskutować przy okrągłym stole – tu głównie z samorządowcami o lokalnych problemach, ograniczanych inwestycjach, brakach w finansowaniu zadań samorządów. Rada Wojewódzka dołączyła się do podziękowań z wysoką oceną działaczy zaangażowanych w przygotowanie logistyczne tych spotkań. Inicjatywa ta zaowocowała promocją Lewicy w regionie, zarówno wśród mieszkańców, jak i w mediach – relacjach TV, radiu PiK, prasie i portalach internetowych.
Kontrastowo zbiegło się to z datą słynnego już spotkania premiera RP z mieszkańcami Rypina, gdzie spotkanie ph. „Porozmawiajmy o Polsce”, okazało się spotkaniem dla wybranych i niestosownym zachowaniem burmistrza tego miasta. Reakcja posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus na zorganizowanej nazajutrz konferencji prasowej w Rypinie (okręg wyborczy nr 5, skąd otrzymała mandat poselski) dopełniła wagi tego kontrastu na rzecz lewicy.
Z kolei Rada Wojewódzka wysłuchała informacji o przebiegu prac Wojewódzkiego Zespołu Programowego, powołanego na ubiegłorocznym listopadowym Kongresie Wojewódzkim Nowej Lewicy. Obszerny i oparty na licznych źródłach dokument, zredagowany przez Tomasza Piaseckiego, Annę Mackiewicz i Michała Wysockiego – odnosi się do kilku zakresów tematycznych. Są to diagnozy i zadania w Transporcie, Mieszkalnictwie, Wspieraniu Różnorodności, Emeryturach i Profilaktyce Onkologicznej. Pozostały do opracowania jeszcze zadania w zakresie Programu In Vitro oraz Ekologii.
Zespół programowy pod kierunkiem Michała Wysockiego pracuje dalej, a w składzie jego członków dokonano zmiany po odejściu jednej osoby. Obecnie zespół funkcjonować będzie w składzie: Stanisław Pawlak, Przemysław Specjalski, Anna Mackiewicz, Tomasz Piasecki (frakcja SLD) oraz Mateusz Orzechowski, Michał Wysocki, Damian Skałecki, Marta Szulc (frakcja Wiosna).
W ostatnim czasie przedstawiciele organizacji patyjnej województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczyli w kilku przedsięwzięciach ogólnopolskich. Poinformowali o tym Radę Wojewódzką – Włodzimierz Figas – wiceprzewodniczący RW z Inowrocławia i Kazimiera Janiszewska – wiceprzewodnicząca RW z Torunia.
Włodzimierz Figas mówił o konferencji samorządowców lewicy, która odbyła się w sali sejmowej 13 czerwca br. (pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ), a Kazimiera Janiszewska o konsultacjach krajowych kobiet po odrzuceniu przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy dot. aborcji bez ograniczeń, która odbyła się 3 lipca br. w siedzibie Sejmu (pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ).
Rada Wojewódzka wysłuchała także informacji o przebiegu i reakcji władz samorządowych odnośnie do strajku komunikacyjnego w Bydgoszczy, którą przedstawił współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy i wiceprezydent miasta – Mirosław Kozłowicz. Omówił także dokument „Bieżąca sytuacja w komunikacji publicznej i zakup usługi transportowej na potrzeby komunikacji publicznej na lata 2023–2031, opublikowany z datą 29 czerwca 2022 r.
Dokument zawiera prawne wyjaśnienie, dlaczego zorganizowana akcja protestacyjna była uznana za nielegalną. Nie spełniła bowiem wymogów procedury zapisanej w ustawie z 23 maja 1991 r., szczególnie w Art. 17 ust. 2: „Strajk jest środkiem ostatecznym i nie może być ogłoszony bez uprzedniego wyczerpania możliwości rozwiązania sporu według zasad określonych w art. 7 – 14. Oraz Art. 19, ust 1: Niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa.”
Przedstawiony przez M. Kozłowicza dokument w formie prezentacji PP, zawierał wiele przykładów zdezorganizowania życia miasta i spowodowania zagrożenia zdrowia np. pacjentów Centrum Onkologii, którzy nie mogli dojechać na zaplanowane leczenie. Ponadto prezentował koszty związane z wyłonieniem usługodawcy transportu miejskiego, przebieg negocjacji sporu zbiorowego w MZK, w tym zerwanie porozumienia ugodowego z 16 września 2021 r. oraz realizację zobowiązań miasta i stan obecny funkcjonowania transportu publicznego w Bydgoszczy.
W kolejnym punkcie obrad – Piotr Hemmerling przedstawił analizę funkcjonujących obecnie elementów polityki medialnej Nowej Lewicy w województwie oraz propozycje ich usystematyzowania, w tym potrzebę powołania rzecznika wojewódzkiego, a w instancjach powiatowych zespołów medialnych.
Fot. Monika Pociot
Opr. nim, 13 lipca 2022 r.