Rząd wprawdzie wprowadził ochronę lokatorów spółdzielni mieszkaniowych przed horrendalnie podniesionymi cenami nośników energii, ale prawo to nie jest szczelne. Luki w nim powodują, że sąsiednie bloki mogą mieć zróżnicowane ceny opłat za podgrzaną wodę i ciepło w mieszkaniach. O dyskryminującym prawie napisał do premiera poseł Jan Szopiński w swojej interpelacji.
Interpelacja posła Jana Szopińskiego do prezesa Rady Ministrów nr 34540 z 8 lipca br. w sprawie braku właściwej ochrony kryzysowej lokatorów spółdzielni mieszkaniowych, w których w celu podgrzania wody i dostarczenia ciepła korzysta się z gazowych nośników energii:
„Moi wyborcy – lokatorzy i przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, alarmują, że na dziś niewystarczające i wręcz dyskryminujące są działania rządu w zakresie ochrony lokatorów przed skutkami drastycznych podwyżek cen.
Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych sygnalizują, że w tych z nich, które zaopatrują się w ciepło od podmiotów zewnętrznych, podwyżki cen ciepła wyniosły od 50 do nawet 200 procent. W niektórych gminach dochodzi do takich paradoksów, że w przypadku dwóch bloków stojących naprzeciwko siebie – jeden posiada kotłownię gazową i obejmuje go ochrona taryfowa, a mieszkańcy drugiego, kupując ciepło od spółki, płacą za podgrzanie wody i ogrzewanie dużo więcej.
Wyborcy sygnalizują, że obecne prawo ma lukę i nie chroni wszystkich odbiorców indywidualnych. Drastyczne podwyżki cen gazu dotykają tę grupę spółdzielni mieszkaniowych w kraju, które zaopatrują się w ciepło od podmiotów zewnętrznych, posiadających własne kotły gazowe. Przy takich dostawach nie obowiązuje zamrożenie cen gazu, ponieważ spółdzielnie i wspólnoty nie posiadają bezpośredniej umowy z gazownią, a rosnące ceny gazu odbiją się na wzroście kosztów ciepła – centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Według interweniujących wyborców obecnie obowiązujące rozwiązania ustawowe w sposób zbyt wąski, a nawet dyskryminujący traktują społeczności lokalne, określając zakres podmiotowy odbiorców paliw gazowych, uprawnionych do zakupu gazu po cenach taryfowych. Zawężają też krąg potencjalnych beneficjentów, mogących skorzystać z przyjętych rozwiązań, mających na celu łagodzenie skutków wzrostu cen gazu.
W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Premiera o dokonanie wszechstronnej analizy dotychczasowych rozwiązań pod kątem zrównania praw do osłony kryzysowej dla wszystkich lokatorów i udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
W jaki sposób rząd zamierza wykonać konstytucyjne prawo wszystkich lokatorów do równego traktowania ich w korzystaniu z obniżonych cen ciepła, bez względu na to, jak technicznie funkcjonują spółdzielnie mieszkaniowe, do których z konieczności należą ci lokatorzy?
Czy lokatorzy, poszkodowani na dziś wskutek nierównego traktowania lokatorów z różnych spółdzielni mieszkaniowych, otrzymają rekompensatę i w jakiej formie będzie ona wypłacona?”
O otrzymanej odpowiedzi poinformujemy Czytelników.
Opr. nim, 13 lipca 2022 r.