II edycja Szkoły Letniej Lewicy trwała 5 dni i zorganizowana została w Ślesinie koło Konina. Na zajęcia zjechali aktywiści Młodej Lewicy i Federacji Młodych Socjaldemokratów z całej Polski. Także z województwa kujawsko-pomorskiego.
Ostatnie dni sierpnia w Ślesinie wypełnione były wykładami, panelami dyskusyjnymi, spotkaniami z ekspertami i parlamentarzystami Lewicy.
Pogłębiano wiedzę, dzielono się doświadczeniami, zastanawiano się, co lewica może zrobić, by lepiej wykorzystać swój potencjał, jak przygotować się do aktywnego udziału w polityce i kampanii wyborczej.
Tematami, które skupiały uwagę młodych aktywistów były działalność samorządów, ochrona przyrody i klimatu, rozwijanie przedsiębiorczości, rozmawiano jak prowadzić kampanię wyborczą.
W gronie panelistów dyskutujących na temat klimatu był Mateusz Orzechowski – koordynator Młodej Lewicy na region kujawsko-pomorski, przedstawiciel ds. klimatu i środowiska.
Eksperci Centrum im. Ignacego Daszyńskiego – dr Karolina Zioło-Pużuk i dr Bartosz Machalica, przeprowadzili warsztaty na temat lewicowej polityki pamięci.
Do interesujących zajęć należały też te o rozwiazywaniu lokalnych problemów, zakładaniu związków zawodowych, polityce młodzieżowej w samorządach. Wśród panelistów byli działacze lewicy, parlamentarzyści, radni Warszawy, eksperci z instytucji obywatelskich, m.in.: Marek Szolc, Magda Zdyra, Kamil Janiak, Paulina Piechna-Więckiewicz, Aneta Czepiżak, Sławomir Broniarz, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Krzysztof Gawkowski, Marek Rutka, Jan Zygmuntowski oraz Nina Sikora – członkini Młodzieżowego Sejmiku Wojewódzkiego woj. kujawsko-pomorskiego.
Rozmawiano o sytuacji w samorządach, skąd czerpią fundusze, jaką politykę prowadzi rząd, dlaczego nie ma dla nich pieniędzy, dlaczego ograniczane są inwestycje. Dr hab. Sebastian Gajewski, prof., członek zarządu Centrum im. Ignacego Daszyńskiego przeprowadził zajęcia o różnych prawnych formach aktywności lokalnej, z których mogą korzystać aktywiści lewicowych młodzieżówek.
Wśród panelistów był także Krzysztof Kukucki z Włocławka, zastępca prezydenta miasta i szef miejskich struktur Nowej Lewicy, który dzielił się doświadczeniami z budowy osiedla domów z tanimi mieszkaniami pod wynajem. Nowa Lewica jest bardzo aktywna w samorządzie włocławskim i realizuje z powodzeniem swój program wyborczy.
Interesujący był panel o roli samorządu w ochronie zdrowia. Rozmawiano o finansowaniu ochrony zdrowia, brakach kadr medycznych, problemach personelu niemedycznego czy budowaniu psychiatrii dziecięcej.
Ostatni panel obejmował tematykę polityki samorządowej na obszarach wiejskich. Z młodzieżą spotkali się posłowie Tadeusz Tomaszewski i Arek Iwaniak oraz rolnik, członek Nowej Lewicy Daniel Oliszewski.
W sobotę, 28 sierpnia, właśnie w Ślesinie i z udziałem uczestników Szkoły Letniej Lewicy, zorganizowano konwencję Nowej Lewicy ph. Przyjazna szkoła.
Młodzi aktywnie uczestniczyli w konwencji, o której szerzej pisaliśmy wcześniej TUTAJ , ale Młoda Lewica przeprowadziła szerokie badania o stanie edukacji na próbie ponad 10 000 respondentów i opublikowała „Raport o stanie polskiej oświaty” , do którego warto zajrzeć. To na jego podstawie podczas Konwencji ogłoszono, że jedynie 5 proc. młodzieży chce wprowadzenia przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” do programu nauczania, a 92 proc. oceniło negatywnie działalność ministra P. Czarnka. mlodalewica.pl/raport
5-dniowe spotkanie młodzieży lewicy w Ślesinie miało także bardziej swobodny charakter, integrujący obie młodzieżówki – Młodą Lewicę i FMS, a także pozwalający na spotkania i dyskusje z członkami kierownictwa Nowej Lewicy. W spotkaniach z młodymi udział wzięli np.: wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący NL Włodzimierz Czarzasty, wiceprzewodniczące NL Joanna Scheuring-Wielgus i Paulina Piechna-Więckiewicz, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz Adrian Zandberg z Razem.
Opr. nim, 30 sierpnia 2022 r.