Trzeba przygotować młodych ludzi na ten świat! Taki powinien być cel przewodni edukacji współczesnej młodzieży. Świat, który diametralnie różni się od XIX– i XX–wiecznej rzeczywistości, zarówno w dziedzinie zasobów wiedzy, jak i nowoczesnych technologii pozwalających do niej docierać.
Lewica odrzuca widzenie współczesnej polskiej szkoły wg zjednoczonej prawicy i ministra Przemysława Czarnka z redemptorystą Tadeuszem Rydzykiem włącznie.
Na konwencji Lewicy „Przyjazna szkoła” w minioną sobotę, 28 sierpnia w Ślesinie, przedstawiony został model szkoły, do jakiego dążyć będzie lewica, jeśli tylko współuczestniczyć będzie w rządzeniu krajem po następnych wyborach.
Według Lewicy przyjazna szkoła to bezpieczny dom, a szkoła to nie tylko ławki, tablica i paprotki. Szkoła to przede wszystkim budowanie relacji i wspólne poznawanie świata. Niestety polska szkolna rzeczywistość odbiega od tego jak chcielibyśmy widzieć świat wchodzenia w dorosłość.
Lewica przedstawiła kompleksowy pakiet zmian, które powinny dokonać się w polskiej szkole. Realizacja tych pomysłów zasadniczo zmieni polską edukację. Uczący i uczący się do szkoły będą chodzić z przyjemnością i siedząc na lekcjach nie będą tracić czasu. Oprócz wiedzy nabędą umiejętności poruszania się w świcie po szkole, w środowisku pracy, poznają swoje prawa w europejskim społeczeństwie.
Przypomnijmy najważniejsze postulaty zmian w polskiej edukacji wg. Lewicy, by spełniła warunek PRZYJAZNEJ SZKOŁY:
Wolna Szkoła
- wycofanie religii ze szkół
- wycofanie przedmiotu Historia i Teraźniejszość wraz z podręcznikiem HiT
- zmniejszenie władzy kuratoriów nad szkołami
Edukacja przyszłości
- edukacja ekologiczna i klimatyczna
- edukacja cyfrowa i nauka programowania
- edukacja ekonomiczna i pracownicza
- czytnik e-booków dla każdego ucznia
Nowoczesna szkoła
- lekcje od godz. 9 do 14
- edukacja praktyczna
- edukacja o zdrowiu i seksualności
- ciepły posiłek dla każdego ucznia
Przyjazna i bezpieczna szkoła
- szkoła wolna od przemocy
- psycholog w każdej szkole
- szkoła bez barier
- bezpieczna droga do szkoły
Godna praca dla nauczycieli
- zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli
- powiązania wysokości pensji nauczycieli ze średnią krajową
- wynagrodzenia nauczycieli z budżetu państwa\
- wolność pracy twórczej nauczycieli.
Edukacja powinna być praktyczna. Szkoła powinna przygotować absolwenta na wejdzie w dorosłość, który odnajdzie się w życiu. Nie o to chodzi, by o randze szkoły zaświadczali prymusi wygrywający turnieje wiedzy, ale by jej wychowankowie radzili sobie we współczesnym świecie.
Trzeba przygotować młodych ludzi na ten świat. Wszyscy, niezależnie od tego, kim zostaną w dorosłym życiu, muszą umieć poruszać się w tym świecie. Myśleć krytycznie. Odróżniać wiedzę naukową od bzdur krążących np. po internecie.
W szkole XXI w. trzeba także postawić na profesjonalną i rzetelną wiedzę w zakresie edukacji seksualnej i edukacji zdrowotnej.
W Polsce 170 tys. dzieci cierpi z powodu niedożywienia. 120 tys. przychodzi do szkoły głodne. Nie da się zlikwidować jedną ustawą biedy. Ale można jedną ustawą zapewnić ciepły posiłek dla każdego dziecka!
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatnich pięciu lat liczba dzieci i młodzieży, które są leczone z powodu zaburzeń depresyjnych i zaburzeń nastroju wzrosła o ponad 100 procent. W 2017 roku takich osób było 12 tysięcy, w 2021 jest już 25 tysięcy.
Lewica postuluje, by w każdej szkole był psycholog. Opieka psychologiczna musi być dostępna. Psycholog powinien mieć również stały kontakt z uczniami podczas przerw i być otwarty na rozwiązywanie konfliktowych sytuacji.
Podwyżki dla nauczycieli potrzebne są tu i teraz, natychmiast. Nie za rok, nie za dwa lata, ale już. I nie powinny być niższe niż przynajmniej 20 procent.
Pensje nauczycieli muszą przestać w końcu zależeć od widzimisię tego czy innego ministra z takiego czy innego rządu. Trzeba powiązać wysokość wynagrodzenia nauczycieli ze średnimi pensjami w gospodarce. To mechanizm, dzięki któremu nauczyciele będą mogli planować swoją przyszłość, który da im stabilizację i w końcu przywróci należny prestiż tego zawodu.
opr. nim, 30 sierpnia 2022 r.