Ostatni dzień sierpnia poseł Krzysztof Gawkowski spędził w swoim okręgu wyborczym nr 4 (bydgoskim). O godz. 11 poseł zwołał konferencje prasową poświęcona głównie wycofaniu podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość z programu szkolnego. Potem K. Gawkowski odwiedził kilka miejscowości ze swoim mobilnym biurem poselskim. Konferencję prasową zorganizowała na toruńskiej starówce również posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.
W konferencji prasowej, obok posła Gawkowskiego udział wzięli Michał Wysocki – współprzewodniczący RM Nowej Lewicy w Bydgoszczy oraz Kazimierz Drozd – radny, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Bydgoszczy z klubu radnych lewicy.
Temat konferencji prasowej zbieżny był z programem lewicy, jaki przedstawiono podczas sobotniej (28 sierpnia) Konwencji Lewicy w Ślesinie. O konwencji pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach, zawierających najważniejsze postulaty dotyczące zmian w systemie edukacji na czas, kiedy lewica będzie współuczestniczyła w sprawowaniu władzy w kraju.
Jednym z postulatów było przeciwstawienie się indoktrynacji, zaplanowanej już dawno, a wdrażanej w sposób zorganizowany i jednoznaczny od nowego roku szkolnego.
Wyrazem tych działań ma być nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wsparty podręcznikiem autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego też o takim tytule. Podręcznik nie zyskał akceptacji szerokiego grona ekspertów, zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodycznym. Skrytykowała podręcznik młodzież, ale i politycy opozycji. Podczas Konwencji Lewicy zgłoszono wniosek o wycofanie podręcznika jako obowiązującego w programie szkolnym.
W ślad za tym poseł Krzysztof Gawkowski wystąpił dziś podczas spotkania z dziennikarzami z pismem, świadczącym o podjęciu interwencji poselskiej i zwróceniu się do Marka Gralika – kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty z wnioskiem o zaapelowanie do dyrektorów szkół średnich o nieużywanie podręcznika podczas zajęć szkolnych. Wprawdzie szkoły w doborze podręczników mają autonomię, a o używaniu pomocy naukowych decydują nauczyciele, jednak rekomendacje ministra P. Czarnka nie pozostawiają złudzeń czego PiS będzie wymagał.
W piśmie czytamy: „(…) Podręcznik swą treścią znacząco odbiega od standardów przez lata utrzymywanych na lekcjach polskiego, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Łamie standardy rzetelności, stygmatyzuje i nawołuje do nienawiści. Zawarte w książce opinie dyskwalifikują ją jako rzetelne źródło informacji i powinna być jak najszybciej wycofana.”.
„– Nowoczesna edukacja, a nie indoktrynacja! Podręczniki takie jak HiT trzeba od razu wyrzucać do kosza! Szkoła powinna być wolna, kreatywna, która zaraża pasją to pomysł lewicy na innowacyjną edukację! – wybrzmiało podczas konferencji prasowej.
W dalszej części dnia poseł K. Gawkowski udał się wraz z gronem działaczy Nowej Lewicy na mobilne dyżury poselskie, według zaplanowanych spotkań z mieszkańcami na rynkach miast kujawsko-pomorskich.
O godz. 14,30 w Łabiszynie, o 15,30 w Barcinie, o godz. 16,15 w Pakości, o 17,15 w Gniewkowie i 18,15 w Solcu Kujawskim.
W Toruniu podczas konferencji prasowej pod pomnikiem M. Kopernika posłance Joannie Scheuring-Wielgus towarzyszyli działacze tamtejszej Nowej Lewicy i Młodej Lewicy. Posłanka mówiła o lewicowej wizji polskiej szkoły, wolnej od indoktrynacji światopoglądowej, z realizowaniem w programie nauczania edukacji ekologicznej, seksualnej i ekonomicznej oraz wyprowadzeniem nauki religii ze szkół. Odniosła się również krytycznie do podręcznika Historia i Teraźniejszość, apelując o nieużywanie go w programie nauczania w liceach i technikach.
Kinga Woźniak - wiceszefowa Młodej Lewicy i Mateusz Orzechowski - koordynator regionalny młodzierówki przedstawili Raport o stanie oświaty, jaki Młoda Lewica opracowała na podstawie badań wśród 10 000 młodych ludzi, czytaj więcej: , mlodalewica.pl/raport
Zobacz więcej: https://nowosci.com.pl/torun-lewica-przedstawila-swoje-pomysly-na-polska-szkole/ar/c5-16809709, https://bydgoszcz.tvp.pl/623428/zblizenia
Opr. nim, 31 sierpnia 2022 r.