83. rocznica wybuchu II wojny światowej miała wyjątkowo emocjonalny charakter, bo choć zawsze takim obchodom towarzyszyły hasła „Nigdy więcej wojny!” odnosiły się do… niemożliwej sytuacji. A teraz w wyniku walk w Ukrainie, bestialskiej napaści Rosji na suwerenny sąsiedni kraj – wojna stała się odczuwalna w Polsce aż nadto blisko. Przyjęliśmy uchodźców i poznaliśmy ich emocje z datą XXI wieku.
Obchody rocznicy miały w województwie kujawsko-pomorskim uroczysty, refleksyjny charakter, a uczestniczyły w nich liczne grona mieszkańców, reprezentantów samorządów, organizacji społecznych, kombatantów, wojska, młodzieży. Delegacje składały wieńce i kwiaty w miejscach narodowej pamięci. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli Nowej Lewicy.
W Bydgoszczy:
Uroczystości rocznicowe zorganizowano na Starym Rynku, w pobliżu Pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Poprzedziła je msza w intencji Ojczyzny w sąsiedniej Katedrze. Tu miasto reprezentował prezydent Rafał Bruski, uczestniczyli samorządowcy województwa. Wcześniej złożono kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Harcerze odwiedzili wszystkie bydgoskie miejsca pamięci, gdzie spoczywają ofiary wojen i męczeństwa na jej frontach i w obozach śmierci.
W delegacjach z kwiatami uczestniczyli współprzewodniczący RM Nowej Lewicy w Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta miasta oraz w imieniu posła Jana Szopińskiego – Beata Krajewska (dyrektorka biura poselskiego) w towarzystwie aktywistów młodzieżówek Nowej Lewicy.
W Inowrocławiu:
Po mszy w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym w asyście kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław oraz orkiestry dętej Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” uczestnicy przeszli ulicą miasta, by wziąć udział w manifestacji patriotycznej, która odbyła się tradycyjnie przy pomniku Obrońców Inowrocławia.
Tam odbył się apel poległych, odśpiewano Rotę, następnie delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, organizacji, stowarzyszeń, instytucji oraz mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, oddając hołd bohaterom i uczestnikom II wojny światowej.
W zgromadzeniu uczestniczyła delegacja Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Inowrocławiu w składzie: Włodzimierz Figas – współprzewodniczący, Marcin Pietrzak – wiceprzewodniczący, Ryszard Rosiński – sekretarz.
We Włocławku:
Przez miasto przemaszerował długi pochód mieszkańców, kombatantów, pocztów sztandarowych, organizacji społecznych, młodzieży na czele z orkiestrą dętą. Uroczystości odbyły się na placu Wolności pod pomnikiem, na którym widniej napis: „Tobie Polsko żołnierski trud”. Prezydent miasta Maciej Glamowski wygłosił przemówienie, w którym zastanawiał się jak wyciągamy wnioski z historii. Wydawało się, że po Traktacie Wersalskim świat został poukładany, ale wybuch II wojny światowej dowiódł czego innego. Po czasach zimnej wojny i u nas po „okrągłym stole” też wydawało się, że budujemy wspólnotę. Teraz znów aktualnym hasłem jest – nie dajmy się podzielić!
Wśród składających kwiaty pod pomnikiem byli działacze Nowej Lewicy Piotr Kowal przewodniczący Rady Miasta, Krzysztof Kukucki – zastępca prezydenta Włocławka, Stanisław Pawlak – radny Sejmiku, radni miejscy z Wandą Muszalik, Ryszard Chodynicki – organizacje kombatanckie.
Delegacja Koła Powiatowego Nowej Lewicy w Sępólnie Krajeńskim złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku ku czci pomordowanych mieszkańców powiatu sępoleńskiego.
Uroczystości w różnym wymiarze odbywały się w wielu miejscowościach województwa, a wszędzie składano hołd tym, których życie ofiarowane zostało Ojczyźnie.
Fot. nadesłane
Opr. nim, 1 września 2022 r.