Można dziś dopisać ciąg dalszy do tekstu zamieszczonego tutaj 16 września br. pt. „Szpital im. Biziela póki co uratowany dla Bydgoszczy”.
Wówczas opisana była sytuacja po głosowaniu w Sejmie. Ustawa w toku dalszej obróbki trafiła na posiedzenie Komisji Zdrowia Senatu, gdzie skrytykowano „wrzutkę” do ustawy o medycynie laboratoryjnej w postaci paragrafu określającego warunki łączenia szpitalu przez uczelnie medyczne. W tym konieczność uzyskania przez rektora zgody na łączenie od dwóch resortów – nauki i zdrowia, co w przypadku Bydgoszczy oznaczałoby zablokowanie niechcianej tu fuzji szpitali. Przeciwko ustawie w Sejmie głosowali posłowie opozycji, z wyjątkiem bydgoskich posłów lewicy – J. Szopińskiego i K. Gawińskiego, którzy świadomie wspierali skutek umieszczenia w ustawie owej „wrzutki” – ważny i oczekiwany przez mieszkańców ich okręgu wyborczego.
Wśród zarzutów senatorów były:
– „wrzutka” wprowadzona została do ustawy w drugim czytaniu, a więc naruszono cykl procedowania (trzy czytania) w Sejmie;
– „wrzutkę” wrzucono do ustawy o odmiennym temacie, przypomnijmy do ustawy o „medycynie laboratoryjnej”.
Obecny na posiedzeniu Komisji Zdrowia Senatu Jan Szopiński relacjonował w social mediach: Wtorek, 4.10.2022, godz.9.00.
Senat RP Komisja Zdrowia, debata nad ustawą dot. medycyny laboratoryjnej. Wprowadzono zmiany, o które wnioskowałem w Sejmie RP.
Niestety, poprawki "bydgoskie" zostały negatywnie zaopiniowane /łączenie Szpitala Biziela ze Szpitalem Jurasza/. Uzasadniono, że są sprzeczne ze stanowieniem w Polsce prawa i naszą Konstytucją. 8 głosów za odrzuceniem, nikt się nie wstrzymał i nie był przeciw.”.
Poseł Łukasz Schreiber (PiS) odnotował na swoim FB: „Platforma Obywatelska nadal przeciwko szpitalowi Biziela!
Dzisiaj, podczas prac senackiej Komisji Zdrowia, której przewodniczącą jest senator z ramienia PO, Beata Małecka-Libera, negatywnie zaopiniowano poprawki, które zaproponowaliśmy, aby uratować mieszkańców Bydgoszczy przed szkodliwą fuzją szpitali. W absurdalny sposób uznano je za niezgodne z Konstytucją! Gdzie byli w tym czasie senatorowie PO z naszego okręgu? Dlaczego PO walczy przeciwko Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz mieszkańcom Bydgoszczy?”.
Senat oczywiście ze zmianami przekazał ustawę z powrotem do Sejmu. Ten zwykle poprawek senackich nie traktuje poważnie, więc akurat w tym (co zwykle nie cieszy i raczej oburza) bydgoszczanie mogli upatrywać nadziei na oczekiwane dla nich decyzje.
Piotr Król bydgoski poseł PiS poinformował na FB przyjaciół, że:
„NIE BĘDZIE POŁĄCZENIA BIZIELA I JURASZA! Poprawki Senatu odrzucone!
Sejm na dzisiejszym (7 października 2022 r.) posiedzeniu odrzucił poprawki Senatu dotyczące projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Oznacza to, że rektor UMK nie będzie mógł zlikwidować lub połączyć bydgoskich szpitali uniwersyteckich, bez zgody Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki. Choć oczywiście może o to wnioskować. Już teraz życzę mu powodzenia.
Od początku wielokrotnie sprzeciwiałem się planom likwidacji Biziela i mam wielką satysfakcję, iż udało się te szkodliwe plany zablokować. Dobrego weekendu Przyjaciele!”.
Dalsze losy ustawy już są do przewidzenia. Potrzebny jest na niej podpis Andrzeja Dudy, prezydenta RP. W tym przypadku – czysta formalność.
I w ten sposób sprawa jakby została zakończona. Trzeba jednak oczekiwać, że powołany przez rektora toruńskiego UMK zespół ekspertów, pracowników obu szpitali, jednak przedstawi swoje wnioski na temat rozwiązania problemu zadłużenia szpitali i trudnej ekonomicznej sytuacji uczelni na odcinku spełniania funkcji „uczelni medycznej”, w wyniku której zrodził się pomysł „fuzji”. Będzie to z pewnością interesujący materiał.
Opr. nim, 8 października 2022 r.