fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Klub Poselski Lewicy o Polakach po trzech kryzysach

W salach konferencyjnych ośrodka koło Warszawy spotkali się dziś członkowie Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy oraz zaproszeni przewodniczący i sekretarze Nowej Lewicy ze wszystkich województw. Do wspólnego rozważania oraz sformułowania wniosków – co dalej? posłużył temat o aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w świetle różnych badań. W posiedzeniu uczestniczą, obok kujawsko-pomorskich posłów, współprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Piotr Hemmerling i Jacek Warczygłowa oraz sekretarz wojewódzki Zbigniew Welenc.

Gospodarzami spotkania byli przewodniczący KKP Lewicy Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodnicząca z Partii Razem Magdalena Biejat oraz sekretarz Klubu Dariusz Wieczorek.

Przed zebranymi wystąpili trzej liderzy Lewicy – Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg, uzasadniając sens pracy nad programem odpowiadającym stanowi społecznej refleksji w czasie kryzysów.

zielonka8   ziuelonka9   zielonka10

Pierwszy z omawianych tematów „Aktualna sytuacja spoleczno-polityczna. Przegląd badań” – ukazał obecnym na spotkaniu obraz mieszkańców Polski po trzech kryzysach, związanych z pandemią covidową i wojną w Ukrainie, a obecnie doskwierającą wszystkim inflacją. Zjawiska te wywołują u Polaków różnorodne lęki o przyszłość i stan własnej egzystencji. Co ciekawe, w prognozach oczekiwań rodacy w przyszłości widzą siebie na bardziej zdegradowanej pozycji społecznej, i to zarówno ci, którzy sytuowali się w klasach wyższej i średnio wyższej (choć tu różnica procentowa jest niewielka ok. 1 %), jak i ci z klasy średniej boją się spadku do średniej niższej (tu aż ok. 10 %), natomiast w grupie klasy niższej nastąpił przyrost widzących się tam o ok. 10 %.

Z czego wynikają lęki Polaków wskazał wynik kolejnego badania:

  • wojny (35,0 %)
  • obniżenia standardu życia  (29,4 %)
  • biedy  (22,0 %)
  • powrotu pandemii Covid–19  (8,5 %)
  • trudno powiedzieć  (5,0 %).

W sumie, lęk o utratę obecnego statusu towarzyszy 51,4 % badanych.

Mamy najwyższą od 25 lat inflację 17,2 %, a w poszczególnych grupach towarów i usług znacznie wyższą.

zielonka11a   zielonka1

W październiku CBOS zapytał reprezentatywną grupę badanych czego boją się w obecnych czasach, pozwalając wskazać więcej niż jeden powód lęku, nie więcej niż 5 z nich.

Wyniki są zadziwiające, a mianowicie:

  • drożyzny (72 %)
  •  wojny (63 %)
  • choroby (49 %)
  • pogorszenia sytuacji materialnej (34 %)
  • wyłączeń prądu (29 %)
  • problemów z ogrzewaniem (26 %)
  • powrotu pandemii i obostrzeń (26 %)
  • wyjścia z Unii Europejskiej (22 %)
  • braku towarów w sklepach, kłopotów z zaopatrzeniem (17 %)
  • utraty pracy (16 %)
  • zmian klimatu (15%)
  • migrantów (14 %)
  • braku możliwości zakupu leków (13 %)
  • protestów społecznych, zamieszek (11 %)
  • zamknięcia szkół (6 %).

Jak wynika z powyższego badania głównym problemem Polaków jest drożyzna, odczuwalna we wszystkich miastach, mniejszych miejscowościach i we wszystkich klasach, w wysokości rat kredytów…

Obawy podsyca poczucie nieprzewidywalności (większość deklaruje, że nie planuje swojej przyszłości, że w działaniu nie kieruje się wizją swojej przyszłości). Zauważono różnice pokoleniowe w reagowaniu na kryzysy. Młodzi gorzej znoszą pandemię i inflację, reagując życiem z dnia na dzień. Starsi mocniej zareagowali na wojnę wzbudzającą lęki. Odnotowano także brak wiary w państwo, a tym samym rozczarowanie rządami PiS-u (wartość 500+ topnieje, a żaden inny program nie zadziałał).

Dyskusja tylko potwierdziła sformułowane tezy o stanie reakcji na kryzysowe sytuacje w Polsce.

Drugim ważnym tematem obrad KKP Lewicy była „Ewaluacja akcji Bezpieczna rodzina” i wnioski płynące z niej dla demokratycznej opozycji w partiach Lewicy.

zielonka7 copy   zielonka3

Jak pamiętamy, program ten był przedstawiony już 21 kwietnia br. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w kraju w postaci inflacji, drożyzny i rosnących rat kredytów – Lewica ogłosiła w Sejmie swój program pn. „Bezpieczna Rodzina”. Uznano bowiem, że niekompetentne, błędne decyzje rządu lub zaniechanie działań chroniących najuboższych, to najwyższy czas dla opozycji na domaganie się pilnych reakcji.

Lewica złożyła w Sejmie pakiet projektów ustaw… (czytaj więcej: Lewica przedstawiła pakiet „Bezpieczna rodzina”)

30 czerwca, z inicjatywy Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy, posłanki, posłowie Lewicy i działacze Nowej Lewicy rozpoczęli rozmowy z mieszkańcami mniejszych miejscowości, wyznaczając trasę 10 tysięcy kilometrów objazdu 100 polskich mniejszych miejscowości na obszarze obejmującym wiele województw. Po województwach zachodniopomorskim, pomorskim i dolnośląskim, 10 lipca odwiedzono miejscowości na terenie regionu kujawsko-pomorskiego.

Program składa się z filarów systemowych projektów dla określonych grup społecznych:    

  1. Obniżenie rat kredytów hipotecznych do poziomu z 2019 roku, zamrożenie wskaźnika WIBOR.
  2. Kolejna rewaloryzacja rent i emerytur o 12 proc. najpóźniej we wrześniu br.
  3. Podwyżki dla pracowników w budżetówce o 20 proc.
  4. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów kolejowych dla dzieci, młodzieży i studentów w czasie wakacji.

Lewica oczekiwała szybkich zmian, by ulżyć sytuacji polskich rodzin, od których PiS się odwrócił plecami.  – Trzeba szybko sprowadzić do Polski pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy, bo to byłby sposób na inwestycje i skuteczne ograniczenie inflacji – przekonywał K. Gawkowski, a Lewica poparła KPO.

O elementach programu „Bezpieczna rodzina” mówiono jeszcze wielokrotnie podczas kolejnych krajowych konwencji Lewicy, bo bezpieczna rodzina to także dostępność mieszkań, przyjazny klimat, nowoczesna edukacja, praworządność.

O ewaluacji programu rozmawiano podczas dzisiejszego spotkania, które trwało do późna, o ewaluacji, czyli szczegółowej ocenie, czy przedstawiony program „Bezpieczna rodzina” sprawdził się w praktyce spotkań z mieszkańcami, skutkami decyzji politycznych rządzących w kraju, czy odpowiada na założone początkowo cele?

– Spotkanie oceniam jako bardzo przydatne dla faktycznie „frontowych” działaczy lewicy – posłów i członków kierownictw wojewódzkich Nowej Lewicy oraz Partii Razem. Formacje te zdeklarowały wspólny start w nadchodzących wyborach parlamentarnych, a dzisiejsze tematy i dyskusje mają służyć właśnie starannemu przygotowaniu się do wyborów. Omawialiśmy nasz program „Bezpieczna rodzina” oraz sposoby jak najlepszego dopasowania jego zadań do sytuacji społecznej, by odpowiadały na aktualne potrzeby i problemy polskich rodzin. Dyskusja wykazała, jak wiele pracy jest do wykonania w wojewódzkich strukturach partii, by rzetelnie przygotować się do kampanii wyborczej – powiedział Zbigniew Welenc.

Opr. nim, 28 października 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem