fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. Plac Praw Kobiet

26 października 2022 r., w drugą rocznicę wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odbierającego kobietom prawa aborcyjne, Rada Miasta Bydgoszczy nadała nazwę "Plac Praw Kobiet" placowi przy ul. Gdańskiej 6. Stało się to głosami radnych Bydgoszczy z klubów Lewica i Koalicja Obywatelska.

To na tym placu zbierały się kobiety i popierający je panowie, organizując manifestacje, protesty w obronie swoich praw, stąd ruszały marsze przez miasto…

W uchwale Rady Miasta Bydgoszczy zapisano podstawę prawną, usytuowanie placu, zgodę dotychczasowego najemcy, ale także obszerne uzasadnienie, odnoszące się do historii walki o prawa kobiet.

uchwala RM Bydgoszcz   plac Praw Kobiet

Czytając powyższe, trudno zrozumieć niestosowne zachowanie na Sesji RM części radnych z klubu PiS, którzy komentowali krytycznie uchwałę, np. sprowadzając prawa kobiet jedynie do prokreacji. Tymczasem, podczas niedawnych Krajowym Kongresie Kobiet w Warszawie, a nieco później na Europejskim Kongresie Kobiet w Toruniu głośno i dobitnie wybrzmiały przykłady dyskryminacji kobiet w sferze zatrudnienia, nierówności wynagradzania na tych samych stanowiskach, gdzie zatrudnieni są mężczyźni, przykłady znacznej większości kobiet poddanych mobbingowi i przemocy domowej. W szkołach ciągle brak rzetelnej edukacji seksualnej, a 15-letnie dziewczyny nie mogą pójść bez rodziców na badanie do ginekologa…

Na fot.  poniżej uczestnicy bydgoskiej manifestacji 26 października 2020 r., którzy umówili się o godz. 17 na ul. Gdańskiej pod siedzibą PiS, czyniąc przedpremierowy chrzest dzisiejszego placu Praw Kobiet.

bydgoszcz5 copy   bydgoszcz9zw copy

Iskrą zapalną tamtych protestów stała się decyzja sędziów Trybunału, którzy  uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu – jest niezgodna z konstytucją RP. Później w kolejnych latach pokłosiem tych postanowień były m.in. tragiczne losy śmierci młodych kobiet  z Izabelą z Pszczyny, Agnieszką z Warszawy, Justyną, Dominiką… tych imion jest więcej. 

Inicjatywa uchwały Rady Miasta Bydgoszczy zrodziła się w gronie działaczy stowarzyszeń Ster na Demokrację, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Obywatele RP Bydgoszcz.

Uchwała wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Warto zaznaczyć, że poza satysfakcją inicjatorek, kobiet aktywnych w życiu społecznym miasta, symbolem dzieł przypominania, uchwała nie rodzi żadnych skutków finansowych dla budżetu miasta.

Opr. nim, 27 października 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem