Przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego działacze Nowej Lewicy zorganizowali dziś konferencję prasową. Jej tematem były zgłoszone poprawki do budżetu państwa, z którego więcej pieniędzy powinno trafić do naszego regionu. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli – poseł Krzysztof Gawkowski, współprzewodniczący Rady Miejskiej w Bydgoszczy Michał Wysocki oraz współprzewodnicząca RM w Inowrocławiu i dyrektorka biura poselskiego Ewa Sypniewska.
Jak zwykle pod koniec roku trwają prace w parlamencie nad kształtem budżetu państwa na rok przyszły. Kluby zgłaszają swoje poprawki, a poseł Krzysztof Gawkowski (przewodniczący Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy), wspólnie z działaczami Bydgoszczy oraz powiatów około bydgoskich przygotował propozycje poprawek dotyczących inwestycji, które mogą sprzyjać rozwojowi regionu bądź naprawić stan niekorzystnej sytuacji w różnych sferach życia mieszkańców.
Przedstawione poprawki opiewają na kwotę 150 milionów złotych, które z budżetu państwa winny wesprzeć region kujawsko-pomorski i jego samorządy.
Krzysztof Gawkowski poinformował, iż złożył następujące poprawki do budżetu państwa, z którego określone kwoty powinny wystarczyć na:
- utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy (30 mln zł);
- zakup niezbędnego sprzętu dla szpitali i domów opieki społecznej (18 mln zł);
- dofinansowanie rozbudowy stadionu „Polonii Bydgoszcz” (25 mln zł);
- wsparcie programu rekultywacji terenów po zakładach Zachem w Bydgoszczy (15 mln zł);
- zakup wozów dla OSP w województwie (16 mln zł),
a ponadto:
- dofinansowanie komunikacji publicznej w regionie;
- rewitalizację nadbrzeży Brdy;
- wsparcie rewitalizacji Parku Akademickiego w Bydgoszczy;
- wsparcie programów przeciwdziałania smogowi.
Michał Wysocki przekonywał jak ważne jest dofinansowanie programów antysmogowych. – Dopiero co rozpoczęty sezon grzewczy zapowiada się nieciekawie. Jak sygnalizuje stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy już na samym jego początku, normy jakości powietrza na Miedzyniu, na ul. Nakielskiej zostały przekroczone aż 6-krotnie!
Komunikacja publiczna w całym regionie również wymaga pilnego wsparcia finansowego z budżetu, gdyż wykluczenie transportowe tu wzrasta. Z miesiąca na miesiąc maleje liczba regionalnych połączeń autobusowych, a samorządy nie mają na ten cel funduszy.
Samorządy, przy ogromnej skali zadań publicznych i wzrastających kosztach ich realizowania nie mają możliwości finansowania wszystkich potrzebnych projektów. Dlatego potrzeba wsparcia państwa! Czas skończyć z wybiórczym finansowaniem samorządów! Dzisiejsza konferencja dowodzi, że Lewica nie zwalcza samorządów, co czyni PiS, dążąc do centralizacji decyzji, ale zabiega o ich wzmocnienie, bo one najlepiej rozumieją lokalne potrzeby mieszkańców i najefektywniej wykorzystają środki finansowe.
Krzysztof Gawkowski podkreślił, że przy realizacji zadań regionalnych kluczowe jest współdziałanie parlamentarzystów wszystkich opcji, ponad politycznymi podziałami. Wyraził nadzieje, że przedstawione poprawki poprą również posłowie z Koalicji Obywatelskiej, PiS i PSL i – „razem będziemy pracowali na rzecz regionu. Sprawa łączenia szpitali w Bydgoszczy dowiodła, że możemy skutecznie działać wspólnie. To wprawdzie tylko deklaracja, ale im więcej polityków podpisze się pod nią, tym większe są szanse, że te inwestycje będą zrealizowane. Mam nadzieję, że dołączy do tego grona także wojewoda kujawsko-pomorski”.
Fot. Aleksandra Dybała
Opr. nim, 7 listopada 2022 r.