Jakie jest nasze ABC? Co jest dla nas najważniejsze? Jakiej chcemy Polski? Lewica jest tym wszystkim, czego brakuje w dzisiejszej polityce – solidarności, wrażliwości, europejskości, nowoczesności. Tacy jesteśmy, taka jest lewica.
Można by jeszcze wymieniać kolejne hasła, które ją charakteryzują i ludzi, którzy identyfikują się z ich głoszeniem i wdrażaniem.
Dla lewicy polityka, to szukanie tego, co łączy, mobilizowanie ludzi do zmiany (Maciej Gdula). Inwestujmy w odnawialne źródła Energii OZE (namawia Beata Maciejewska). Rządy lewicy to zmniejszanie różnic rozwojowych między regionami (Marcin Kulasek). Na lewicy ważna jest walka o świeckie państwo (Joanna Scheuring-Wielgus). Lewica jest gwarantem, że Polki odzyskają swoje prawa do legalnej i bezpiecznej aborcji (Wanda Nowicka). ABC Lewicy – to prawa człowieka, prawa kobiet, to – wolność, równość, demokracja (Dariusz Wieczorek). ABC Lewicy, to dobrej jakości usługi publiczne dostępne dla każdego (Anna Maria Żukowska). Lewica wreszcie – to pomoc dla młodszych, starszych, pracujących, emerytów (Tomasz Trela), to psycholog w każdej szkole, bo zdrowie naszych obywateli, dzieci, młodzieży, seniorów, seniorek jest dla nas najważniejsze (Paulina Piechna-Więckiewicz). To transport publiczny, który nie wyklucza nikogo ze względu na miejsce zamieszkania. Obrona dyskryminowanych, walka o prawa pracownicze, o więcej kobiet w polityce. Zawsze blisko ludzi!
Kongres Programowy Lewicy, zapowiedziany 2 października br., podczas wspólnych posiedzeń rad krajowych Nowej Lewicy i Partii Razem – odbywał się właśnie dziś – 11 grudnia 2022 r. w sali EXPO w Łodzi. Uczestniczyło w blisko tysiąc osób z całego kraju.
Z województwa kujawsko-pomorskiego wyjechał rano autokar wiozący do Łodzi 57 reprezentantów Nowej Lewicy, z współprzewodniczącymi Rady Wojewódzkiej – Piotrem Hemmerlingiem i Jackiem Warczygłową. W delegacji byli liderzy struktur partyjnych m.in. z Bydgoszczy, Włocławka, Torunia, Inowrocławia, Mogilna, Chełmna, Wąbrzeźna, Nakła nad Notecią. Kujawsko-Pomorscy posłowie – Krzysztof Gawkowski, Joanna Scheuring-Wielgus i Jan Szopiński.
W pierwszej części Kongresu uczestnicy, działacze partii lewicy i młodzieżówek (Federacji Młodych Socjaldemokratów i Młodej Lewicy) wysłuchali wspólnej deklaracji wartości przygotowanej przez Zespół Programowy, któremu przewodziła od czasu Kongresu Zjednoczeniowego Nowej Lewicy w ubiegłym roku bydgoska działaczka, wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Nowej Lewicy – Anna Zofia Mackiewicz, a jej zastępcą był prof. Maciej Gdula. Później dołączył zespól programowy Partii Razem. To zatem wspólna deklaracja obu partii.
„Czas wyprowadzić Polskę z kryzysu” to hasło tytułowe wspomnianej deklaracji wartości. Wśród zapisanych tam celów, czytamy:
„Nasz świat doznaje kolejnych wstrząsów – coraz częstszych i coraz bardziej dotkliwych. Pandemia, inwazja Rosji na Ukrainę, wzrost cen, zagrożenie energetyczne i klimatyczne – każdy z nich wywołuje= niepewność w społeczeństwie i budzi uzasadnione obawy o przyszłość. W takich niespokojnych czasach ze strony państwa musi paść jasny sygnał – nikt nie pozostanie za burtą!
Odpowiedź lewicy na wyzwania wspólczesności to nie tylko łagodzenie obecnych kryzysów, lecz także zapobieganie przyszłym.
Lewica to solidarność – wiemy, że społeczeństwo dobrze wynagradzanych i godnie traktowanych pracowników jest nie tylko szczęśliwsze, ale też bardziej odporne na zagrożenia. Polska potrzebuje solidarności pokoleń. W niepewnych czasach trudno myśleć o bezpiecznej przyszłości bez troski młodszych o starszych i starszych o młodych.
Lewica to stabilność – jesteśmy przekonani, że tylko w sprawnie działającym państwie można żyć godnie i ze spokojem spoglądać w przyszłość. Sprzeciwiamy się polityce cięć, która pogłębia nierówności społeczne i daje paliwo skrajnej prawicy. Stabilny rozwój Polski nie jest możliwy bez dobrze działających usług publicznych: edukacji, transportu czy ochrony zdrowia. To nasze wspólne dobro i fundament lepszego jutra dla wszystkich.
Lewica to współpraca – opowiadamy się za intensywną partnerska współpraca międzynarodową. Jako ważny Unii Europejskiej, Polska może zarówno dbać o relacje z kluczowymi partnerami wspólnoty, jak i skutecznie walczyć o szybsze wyrównywanie różnic między państwami członkowskimi. Wspólnota Europejska powinna służyć wzmacnianiu naszego bezpieczeństwa, tak strategicznego, jak i socjalnego, chcemy większej integracji i pogłębienia unijnej demokracji. Do tego jednak konieczny jest dialog, a nie usilne szukanie wrogów.
Lewica to demokracja – w czasach, gdy trzeba jej bronić przed fanatykami i autokratami – słowa te traktujemy szczególnie poważnie. Zapewnimy praworządność i sprawiedliwość społeczną. Naprawa sadownictwa to podstawa, ale to nie wystarczy. Demokratyczne państwo musi szanować prawa wszystkich obywateli i traktować ich równo, także tych zmagających się z biedą czy niewyznających uprzywilejowanej religii. Ostatnie rządy gardziły wieloma grupami. Czas przywrócić godność kobietom, osobom LGBT+, osobom z niepełnosprawnościami, ludziom, wobec których zastosowano odpowiedzialność zbiorową.
Lewica to przyszłość – bo nie zamykamy oczu na to, że świat się zmienia. Już dziś musimy odpowiadać na wyzwania współczesności; przeciwdziałać katastrofie klimatycznej i kryzysowi bioróżnorodności, inwestować w czystą ini efektywnie wykorzystywaną energię, rozwijać transport publiczny. Najwyższy czas ograniczyć nierówności majątkowe i dochodowe, przygotować się na szybka automatyzację i digitalizacje pracy, stawić czoła konsekwencjom zmian demograficznych. Polska przyszłości to zmniejszanie różnic rozwojowych między regionami. Wygodne życie i dobrze płatna praca powinny być możliwe nie tylko w metropoliach.
W 2019 roku Lewica wróciła do Sejmu. Przez ponad 3 lata udowodniliśmy, że jesteśmy wierni wartościom, które łączą na nas z naszymi wyborczyniami i wyborcami. O te wartości walczymy w Sejmie, na strajkach i protestach, stając razem z tymi, którzy potrzebują dziś wsparcia. Jesteśmy gotowi do wzięcia odpowiedzialności za rządzenie państwem – tak, aby Polska rozwijała się w duchu wolności, solidarności i współpracy”.
Zaproszenie do dyskusji, to podzielenie uczestników na trzy grupy, które w różnych salach skupiły się nad takimi zagadnieniami programu, które w swym zakresie zawiera nazwa panelu dyskusyjnego:
- Równość – państwo dla wszystkich
- Praca – wyzwania współczesności
- Usługi publiczne – nowoczesne państwo dobrobytu.
.
Zadania i wnioski zgłaszane podczas panelu zapisywane były na specjalnych tablicach. Jak poinformowała Anna Zofia Mackiewicz, przewodnicząca Zespołu Programowego, podczas dyskusji we wszystkich trzech panelach tematycznych zgłoszono 120 uwag i wniosków do programu partii.
Druga część Kongresu, transmitowana w social mediach Lewicy zawierała wystąpienia liderów partii, którzy relacjonowali dyskusje w panelach. Tę część prowadziły działaczki Nowej Lewicy z Łodzi Anita Sowińska i Agnieszka Smeręda. Organizatorzy zapewnili uczestnikom serwis fotograficzny, wystarczyło zeskanować QR kod, by znaleźć własne zdjęcie na sali obrad.
Na początek Krzysztof Śmiszek, Dariusz Wieczorek i Paulina Matysiak mówili o dyskusji w pierwszym panelu „Równość, czyli państwo dla wszystkich”. Równość znaczy, że każdemu należy się szacunek, trzeba przywrócić prawa kobiet, zlikwidować lukę płacową między wynagradzaniem kobiet i mężczyzn, zezwolić na aborcję do 12. tygodnia życia płodu, dofinansowywać metodę in vitro, której koszty teraz obciążają samorządy a powinno to być zadanie NFZ, jak każde inne leczenie. Polska musi być przyjazna dla LGBT+, oprócz związków partnerskich lewica zapowiada wprowadzenie równości małżeńskiej, „jak miłość to miłość!”. Polska jest państwem klerykalnym, trzeba zatem realnie rozdzielić Kościół od państwa, wyprowadzić religię ze szkół, opodatkować kler. Państwo świeckie, to państwo bez udziału Kościoła w procesie rządzenia i legislacji.
Stan usług publicznych decyduje o stopniu zaufania do instytucji państwa. Tymczasem urzędnicy sektora państwowego i samorządowego są niedostatecznie wynagradzani, jest chaos w zarządzaniu środkami publicznymi, prezes NBP inaczej interpretuje stan państwa niż premier. Trzeba znów uporać się z zadłużeniem podobnym do likwidowanej już wcześniej przez lewicę tzw. dziury Bauca, która wówczas też przejęła władzę po prawicy.
Polska musi być państwem dla milionów, a nie dla milionerów! – mówiła Paulina Matysiak. Lewica zamierza na dobrych fundamentach budować państwo dobrobytu, które jest opiekuńcze, w którym nikt nie głoduje i nie marznie, każdy ma zagwarantowaną opiekę zdrowotną – nie tylko mieszkaniec metropolii, ale i małej miejscowości, rodzice nie muszą zbierać pieniędzy na drogie leczenie dziecka za granicą, bo zapewnia to państwo. W państwie wg wizji lewicy obowiązuje bezpłatna, dobra edukacja, z ciepłym posiłkiem dla dzieci, nowoczesnym programem i dobrze przygotowaną kadrą nauczycieli. Nowoczesne państwo dba też o transport publiczny – dobrze skomunikowane pociągi, autobusy i kolejki podmiejskie.
Z kolei poseł Krzysztof Gawkowski przewodniczący Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy powiedział, że podjęte 3 lata temu decyzje o wspólnym klubie dla Nowej Lewicy i Partii Razem stworzyły stabilny fundament dla działania posłów lewicy w parlamencie. Podziękował wielu działaczom, którzy wspierają parlamentarzystów w dziesiątkach biur poselskich i biur partyjnych rozsianych po całym kraju. – Nie musimy się wstydzić za lewicową działalność. Nie ma wroga na lewicy. Jesteśmy gotowi w październiku przejąć odpowiedzialność za Polskę, za demokrację i możemy być pewni, że zadanie odepchnięcia PiS od władzy będzie dobrze wykonane – powiedział K. Gawkowski.
Robert Biedroń – Lewica dała Polsce Konstytucję, wprowadziła do Unii Europejskiej, odnosiła sukcesy, kiedy była zjednoczona.Tak jest dzisiaj i teraz jesteśmy gotowi wygrać wybory za 10 miesięcy.
Joanna Scheuring-Wielgus – mówiła, że kochamy wolność i jej nie oddamy, a jeszcze przywrócimy prawa kobietom. Lewica będzie gwarantem ich bezpieczeństwa, by nie bały się rodzić w Polsce, iść do ginekologa, martwić się o własne życie.
Przywołała tutaj nazwiska i postaci kobiet, które walczą o wiarygodność, wolność i sprawczość, prawo do aborcji, napiętnowanie przemocy domowej, seksualnej, pedofilii – to posłanki Anita Kucharska-Dziedzic, Katarzyna Kotula, a Robert Biedroń dodał jeszcze: Joanna Scheuring-Wielgus.
Robert Biedroń zapowiedział też zaawansowane już prace nad Europejską Kartą Kobiet, po wprowadzeniu w życie której, „już żaden Kaczyński czy pleban nie będą mogli podnieść ręki na prawa kobiet”.
W kwestii przywrócenia praworządności w Polsce, Robert Biedroń miał dobrą radę dla posłów zjednoczonej prawicy, by – kiedy wkrótce będzie głosowanie nad odwołaniem Zbigniewa Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości – skorzystali z wcześniejszych doświadczeń np. zablokowania się w toalecie.
Włodzimierz Czarzasty – Lewica nigdy nie występowała przeciwko Kościołowi ani wierze, ale domaga się równego traktowania wszystkich w Polsce. Jeśli swieckie państwo, to wszyscy równi wobec prawa, a tymczasem kler płaci inne podatki niż obywatele. Nie ma opodatkowanej działalności gospodarczej, kler nie płaci składek ZUS, nie podlega opłatom celnym. Nieruchomości nabywa od państwa z 99% upustem, za darmo otrzymuje ziemię, którą odsprzedaje np. Morawieckiemu, 8 mld zł państwo płaci co roku na kler. Niejawnie. Nikt nie wyjaśnia na co i po co? Jest to pazerna grupa uprzywilejowana. Kler ma np. upusty na stacjach paliw Orlen. Lewica postuluje powrót nauczania religii do sal katechetycznych, wstrzymanie finansowania katechetów, bo kościół powinien sam finansować swoje nauczanie. Nierówność wobec prawa widać i tu, kiedy księdza pedofila przenosi się do innej parafii, a np. nauczyciela pedofila od razu do więzienia. Prokurator nie ma dostępu do akt. Dopóki w Polsce nie będzie państwa świeckiego, dopóty kobiety nie będą miały zagwarantowanych swoich praw. Zbliża się 23. rocznica przyjęcia Konkordatu, czas go wypowiedzieć! W czasie nadchodzących wyborów znów pojawią się incydenty, kiedy to w kościele będą mówić na kogo trzeba głosować.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że równość, to zadanie do wykonania! Wdrażane od podstaw – od przedszkoli, szkół, w ramach dobrej edukacji. 2 mld zł rocznie przeznaczane na katechetów, to sfinansowanie ciepłego posiłku w szkole czy utworzenie gabinetu psychologa. 900 tys. dzieci żyje w ubóstwie. Wiemy, jak stworzyć na dobrym poziomie edukację, co uczynić, by nauczyciele nie odchodzili. Zagwarantujemy im Kartę Nauczyciela i pomoc w rozwoju naukowym, określenie planu na życie i stabilizację.
Włodzimierz Czarzasty wspomniał jeszcze o głosowaniu lewicy za przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy, wtedy lewica za to była krytykowana, teraz każdy chciałby te pieniądze do Polski sprowadzić. - Jednym z kamieni milowych, które wtedy ustaliliśmy było zbudowanie 73 tys. mieszkań. Wiemy jaki jest stan mieszkalnictwa w Polsce. Wiele z nich pozbawionych jest łazienek, gazu, ogrzewania, w Polsce brakuje milion mieszkań! Na jednej z konwencji wprowadziliśmy postulat „Mieszkanie prawem, nie towarem”, powtarzane teraz przez innych polityków. Mamy taki przykład, we Włocławku, gdzie działacze lewicy doprowadzili do zbudowania osiedla z 300 tys. mieszkań, tanich, pod wynajem (15 zł za metr/mies., czyli ok. 750 zł miesięcznie za wynajem). Można to zrobić? W. Czarzasty wywołał siedzącego na sali Krzysztofa Kukuckiego – zastępcę prezydenta Włocławka, lidera tamtejszej Nowej Lewicy, nagrodzonego oklaskami uczestników Kongresu.
Planujemy wybudowanie w kadencji ok. 300 tys. takich mieszkań w Polsce. To koszt 100 mld. zł (20 mld rocznie), można to sfinansować z obligacji, przekonać Unię Europejska by pomogła, bo skoro finansuje się budowę dróg, to czemu nie mieszkań, wobec tak ogromnych potrzeb. Zrobimy to! – zapewniał W. Czarzasty.
Oddzielnym zagadnieniem jest równość na rynku pracy. To nie tylko umowy śmieciowe, dyskryminowanie kobiet w ciąży, ale także sytuacja tych matek, które korzystają z zasiłku pielęgnacyjnego i opiekują się swoim niepełnosprawnym dzieckiem. One mają zakaz podejmowania pracy, bo wówczas tracą zasiłek, który wynosi 2.119 zł. Utrzymać siebie i dziecko, które wymaga wielu wydatków na specjalistyczne sprzęty, rehabilitacje, opatrunki – nie jest możliwe. Podobnie praktyki dyskryminacyjne stosują duże zagraniczne korporacje wobec polskich pracowników. Dyskryminacja nie może być legalna, lewica to zmieni! Większą siłę oddziaływania uzyska Państwowa Inspekcja Pracy.
O kolejnych przykładach nieprawidłowości na rynku pracy mówili Adrian Zandberg i Magda Biejat. Musimy ogłosić koniec śmieciowego zatrudnienia, to państwo jest od tego, by takie patologie zwalczać. Jest jeszcze wiele miejscowości bez dostępu do żłobka i opieki nad dzieckiem. Lewica będzie dążyła do stanu, by w każdej gminie był przynajmniej jeden żłobek. Podobnie z wykluczeniem transportowym. W każdym powiecie powinien być dostępny transport kolejowy, a w każdej gminie – autobusowy. To nie może być tylko obowiązkiem samorządów.
Płace – coraz mniej można za nie kupić. Nie można zaciskaniem pasa pracowników skutecznie zwalczać inflacji. Potrzebne są zmiany w prawie pracy i umocnienie związków zawodowych. Prawa pracownicze muszą być respektowane, ale to wymaga zmian w kilku ustawach.
Energetyka jest zaniedbana i nawet wprowadzenie "wiatraków" i fotowoltaiki nie zmieni niczego, jeśli nie zainwestujemy w odnowienie sieci energetycznej. Rynek tego nie załatwił – jak oczekiwali rządzący, więc musi to być zadaniem państwa.
Planowane wybudowanie elektrowni jądrowych musi być związane z własnością publiczną, a nie sprywatyzowane. Lewica się na to nie zgodzi!
Zmiany wymaga też podejście do obsady kierownictw w spółkach skarbu państwa, które nie mogą być „partyjne", ale dobrze i fachowo zarządzane jako mienie publiczne. Trzeba je pilnie odpartyjnić. Obserwujemy szybko rosnące zyski firm z branży paliw kopalnych, gigantów cyfrowych, banków. To oni bardziej powinni ponosić koszty związane z transformacją energetyczną.
Apelem o oddanie głosu w wyborach na lewicę zakończono obrady Kongresu Programowego. Pozostało jeszcze tylko złożenie podpisów liderów i wszystkich uczestników pod Deklaracją wartości i liczne fotografie – na pamiątkę.
***
Dziękuję za nadesłane fotografie:
Czesławie Augustinowicz, Tatianie Urban, Zofii Isbrandt, Bożenie Wojciechowskiej, Małgosi Rucińskiej, Zbigniewowi Welencowi, Aleksandrze Dybale
Transmisja do odtworzenia: https://www.facebook.com/partiarazem/videos/681660663481850
Opr. nim, 11 grudnia 2022 r.