fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. W „Samorządnych” o konsolidacji uniwersyteckich szpitali

W cyklicznym programie regionalnej TVP3 „Samorządni” podjęto dziś temat żywo dyskutowany w środowisku Bydgoszczy – konsolidacji szpitali uniwersyteckich. Redaktor Małgorzata Rogatty zaprosiła do programu przedstawicieli zainteresowanych ze strony UMK oraz posłów – Jana Szopińskiego i Tomasza Latosa. Nie byli obecni w programie przedstawiciele związków zawodowych oraz NFZ.

Rektora UMK reprezentowali profesorowie, którzy uczestniczyli w wypracowywaniu programu połączenia szpitali, wg najnowszej wersji – w postaci utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Medycznego. Oznacza to połączenie administracji obu placówek przy rzekomym zachowaniu ich odrębności, miejsca, nazwy.

Prof. Damian Walczak (przewodniczący zespołu doradczego rektora UMK ds. szpitali uniwersyteckich), przekonywał, że w wyniku tych działań polepszy się sytuacja ekonomiczna placówek (dodajmy, że szpital Biziela wygenerował ok. 15 mln długu, a szpital Jurasza ok. 135 mln), że sprawniejsze będą procedury, że łatwiejsze będzie przekazywanie pacjentów do leczenia w drugim szpitalu, robienie zakupów drogiego sprzętu (tylko do jednego szpitala) oraz, że biznes widzi korzyści z łączenia administracji.

Ale łączenie ma także usprawnić działania dydaktyczne i naukowe.

Prowadząca program kilkakrotnie dopytywała, co to da, przecież obecnie też jest możliwe takie działanie.

Prof. Dariusz Grzanka (członek zespołu doradczego rektora UMK) dopowiadał – celem jest dbałość o każdego pacjenta, lepsze i atrakcyjniejsze warunki pracy dla kadry, rezydenci będą pozostawali w tych miejscach. Reorganizacja nie idzie w kierunku zwalniania kogokolwiek ani likwidowania klinik dublujących się. Przychody będą rosły szybciej niż koszty.

Przyznać trzeba, że obraz maluje się kolorowy, ale czy realny?

Prof. Arkadiusz Jawień (dyrektor Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK i członek Rady CM UMK) wskazał na niejednomyślność w głosowaniu w Radzie Collegium Medicum. Widzi kilka problemów, jak choćby rozliczenia z NFZ, z uwzględnieniem zadłużenia szpitali przy zawieraniu porozumień. Od nowego symbolu placówek dostęp pacjentów do leczenia nie poprawi się.

Poseł Jan Szopiński (lewica) przypomniał, iż szpital Biziela budowany był w całości ze składek społeczeństwa, a teraz brak jakiegokolwiek kontaktu, dialogu, konsultacji rektora UMK ze strona społeczną. Faktem jest, że w 2008 roku, samorząd województwa przekazał UMK szpital Biziela, ale w porozumieniu zapisano, że ma on zachować samodzielność ekonomiczna i organizacyjną. Tymczasem Bydgoszcz jest ogrywana przez działania Torunia. Bydgoscy radni, w grudniu ub.r. przyjęli na sesji Rady Miasta apel do rektora UMK o odstąpienie od reorganizacji administracji szpitali. Stwierdzili, że nie wierzą w deklaracje rektora. Trzeba też wyjaśnić sprawy zadłużeń kredytowych szpitali z bankami. Czyżby zapisy ustawy o uzyskaniu zgody ministrów zdrowia i nauki na takie zmiany nie były brane pod uwagę, bo mówi się w mediach, że  UMK nie jest uczelnią medyczną. Poseł dziwił się, że UMK nie obawia się reakcji ministrów.

Poseł Tomasz Latos (przewodniczacy sejmowej Komisji Zdrowia), łączący się z programem ze Strasburga – stwierdził, że argumenty za połączeniem szpitali są bezpodstawne, a przedstawione projekty „mgliste”. Nie ma powodu tworzenia szpitala–giganta. Oczekuje, że rektor UMK szczegółowo wszystko w ministerstwach wyjaśni, bo i tak one będą musiały wyrazić zgodę na zmiany.

Sytuacja w szpitalach jest skutkiem złego zarządzania w przeszłości, czy teraz naprawianie miałoby oznaczać podział nierównego zadłużenia każdego z nich na dwa szpitale?

Poseł nie odrzuca pomysłu utworzenia w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego, choc świeżo w pamięci jest wtopienie bydgoskiej Akademii Medycznej w struktury UMK.

Poseł J. Szopiński – rektor UMK powinien wyłożyć karty na stół i szczegółowo poinformować, co oznaczają jego decyzje, co w Toruniu zdecydowano o sytuacji pacjentów w Bydgoszczy. (Decyzję rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala ma ogłosić na przełomie stycznia i lutego 2023 r.)

Redaktor M. Rogatty podsumowała dyskusję w programie, że dokonując zmian trzeba mieć przede wszystkim na uwadze dobro pacjentów, którzy chcą być leczeni w dobrych warunkach i blisko domów, a nie tylko poprawę zarządzania z punktu widzenia uczelni.

SAMORZĄDNI - oglądaj

Opr. nim, 23 stycznia 2023 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem