23 stycznia podczas programu TVP3 „Samorządni” przedstawiciele rektora UMK zapowiadali, że na przełomie stycznia i lutego można spodziewać się decyzji prof. dr hab. Andrzeja Sokali – jednoosobowej władzy zarządzającej uczelnią, w sprawie projektu połączenia szpitali uniwersyteckich i utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Zgodnie z zapowiedzią, 30 stycznia UMK rozesłał do mediów komunikat rektora, w którym czytamy, m.in.: Pozytywna opinia Rady Collegium Medicum UMK o projekcie formalno-prawnego połączenia Szpitali Uniwersyteckich i utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum w Bydgoszczy utwierdziła mnie w przekonaniu, że działania podjęte w celu poprawy sytuacji (w tym w szczególności sytuacji finansowej) uniwersyteckiej bazy klinicznej w Bydgoszczy były słuszne.
Biorąc jednak pod uwagę deklaracje dyrekcji i kadry obu placówek dotyczące zintensyfikowania działań skierowanych na poprawę ich sytuacji, jak również realność tych planów, zdecydowałem o zawieszeniu projektu połączenia Szpitali Uniwersyteckich.
W audycji radia Pomorza i Kujaw „Radiokonferencja”, prowadzonej 30 stycznia przez Marcina Kupczyka – jego goście – posłowie Tomasz Latos (PiS) i Jan Szopiński (lewica) – członkowie sejmowej Komisji Zdrowia – wyrazili zadowolenie z takiej decyzji.
Przynajmniej na razie zakończyła się wielomiesięczna dyskusja na ten temat, szczególnie w Bydgoszczy, wśród pracowników szpitala im. Biziela, w środowiskach zainteresowanych opieką medyczną nad mieszkańcami Bydgoszczy (która nie ma de facto szpitala wojewódzkiego), w gronie protestujących związkowców.
Na niniejszej stronie tematowi przekształceń szpitali uniwersyteckich poświeciliśmy aż 14 publikacji od 26 kwietnia 2022 r., pisząc o zagrożeniach dla pacjentów Bydgoszczy, ale także o staraniach posła Jana Szopińskiego o konsultacje społeczne tych decyzji, o interpelacjach, wystąpieniach w mediach, w Komisji Zdrowia w Sejmie, głosowaniu za zapisem ustawowym blokującym fuzje.
Podczas audycji „Radiokonferencja”, poseł Jan Szopiński docenił, że rektor nie posłuchał doradców podnoszących argument, że UMK nie jest uczelnią medyczną (zapis w ustawie) i nie podlega ustawie o obowiązku uzyskania zgody na przekształcenia od ministrów zdrowia oraz edukacji i nauki. Rektor przyjął argumenty, które płynęły od kadry i fachowców, dając obu oddzielnym szpitalom szansę wdrożenia programów naprawczych. Poseł podkreślił, że bydgoskie szpitale nie należą do 10 najbardziej zadłużonych w Polsce, a największe zadłużenie ok. 1 mld zł ma szpital Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. W województwie, oprócz Grudziądza, mamy jeszcze szpital w Toruniu, który ma ok.80 mln długu. Jest szansa, że bydgoskie szpitale wypracują swoje programy oddłużeniowe.
Odstępując od projektu łączenia – uniknięto przez to kilku zagrożeń dla funkcjonowania szpitali, które po połączeniu mogły stracić pomoc w funduszach na inwestycje, niekorzystnie rozliczyć kredyty z bankami, system informatyczny istniejący w Bizielu musiałby być rozszerzony na drugi szpital, a to wydatek ponad 10 mln zł, połączenie obu szpitali nie oznaczałoby, że kontrakt z NFZ na poszczególne segmenty byłby się zsumował.
Posłuchaj także wypowiedzi posłów J. Szopińskiego i T. Latosa na antenie radia PiK TUTAJ
Uniwersytet zdecydował poczekać na efekty samodzielnych działań szpitali w sferze poprawy sytuacji ekonomicznej, dlatego w komunikacie rektora znalazło się twierdzenie o zawieszeniu projektu. Rektor nie określa wprawdzie na jak długo, tym niemniej obecna sytuacja daje czas na wyciszenie emocji wśród mieszkańców Bydgoszczy jak i załóg obu szpitali.
Rada Collegium Medicum UMK w grudniu ub.r. pozytywnie zaopiniowała projekt łączenia szpitali za pomocą stworzenia struktury Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Wraz z decyzją rektora o zawieszeniu projektu, raport Rady pozostanie w sferze opinii a Uniwersyteckie Centrum Kliniczne nie powstanie, przynajmniej w fazie owego „zawieszenia projektu”.
Posłowie Szopiński i Latos przyjmując z zadowoleniem decyzję rektora UMK woleliby jednak, by "zawieszając projekt" – nigdy już do niego nie wracał!
Zainteresowanym polecamy zapoznanie się z wcześniejszymi publikacjami na temat pomysłu łączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy:
W „Samorządnych” o konsolidacji uniwersyteckich szpitali (lewica.org.pl) 23.01.2023
O nowych relacjach UMK – szpitale w „Punkcie wyjścia” (lewica.org.pl) 22.01.2023
Kto uratuje Biziela? (lewica.org.pl) 18.01.2023
Radni w obronie autonomii Collegium Medicum (lewica.org.pl) 27.12.2022
Dzieje „wrzutki”. Łączenia szpitali w Bydgoszczy nie będzie! (lewica.org.pl) 16.10.2022
Szpital im. Biziela póki co uratowany dla Bydgoszczy (lewica.org.pl) 16.09.2022
Stanowisko posła J. Szopińskiego ws. zatrzymania fuzji szpitali (lewica.org.pl) 21.09.2022
Decyzja o fuzji bydgoskich szpitali poczeka do wiosny? (lewica.org.pl) 8.09.2022
J. Szopiński: Sprawa „Biziela” wraca za szybko (lewica.org.pl) 7.08.2022
J. Szopiński w radiu PiK o dalszych losach szpitali uniwersyteckich (lewica.org.pl) 1.07.2022
Pracownicy Biziela protestują, w czwartek Komisja Zdrowia w Sejmie (lewica.org.pl) 20.06.2022
J. Szopiński: Kształcenie kadr i szpitale oddzielnie w Bydgoszczy i Toruniu (lewica.org.pl) 31.05.2022
Bydgoszcz – Toruń. (Nie)łączenia szpitali uniwersyteckich ciąg dalszy (lewica.org.pl) 25.05.2022
Połączenie szpitali uniwersyteckich ze szkodą dla pacjentów (lewica.org.pl) 26.04.2022
Opr. nim, 31 stycznia 2023 r.