fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Inowrocław. „Renta wdowia” – liczymy na jeszcze więcej głosów „za”

Od kilku tygodni w Inowrocławiu zbierane są podpisy poparcia mieszkańców na listach obywatelskiej inicjatywy projektu ustawy wprowadzającej „Rentę wdowią”. Warunkiem zajęcia się tym projektem przez Sejm jest złożenie tam co najmniej 100 tysięcy podpisów. W gronie beneficjentów nie ma wątpliwości – to sprawiedliwe rozwiązanie dla wdowy/wdowca po stracie współmałżonka. Ten sztandarowy projekt Lewicy był tematem spotkania z dziennikarzami liderów Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Inowrocławiu.

6 marca br. Włodzimierz Figas – współprzewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Inowrocławiu oraz Marcin Pietrzak wiceprzewodniczący i Ryszard Rosiński sekretarz powiatowy – wyjaśniali dziennikarzom inowrocławskich mediów na czym ów projekt polega, z czego ma być finansowany i jakie środowiska seniorów obejmie po ewentualnym wdrożeniu w życie wspomnianej ustawy.

„Renta wdowia” to realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu. Osoby z najniższymi emeryturami, zagrożone ubóstwem, to dziś głównie kobiety – ich emerytury są nawet o 40 proc. niższe niż emerytury mężczyzn! W wyniku przyjęcia ustawy o „Rencie wdowiej” – wszystkie osoby, które nabyły prawo do renty lub emerytury w ZUS, KRUS, wojskowej, policyjnej lub wynikającej z Karty Nauczyciela, będą mogły wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 50% świadczenia, z którego rezygnują. Podobne systemowe rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich – mówił Ryszard Rosiński.

Włodzimierz Figas zaś informował, że koszt tego projektu sięgałby ok. 14 mld zł rocznie, co stanowiłoby zaledwie 4 proc. środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i państwo zdołałoby udźwignąć taki wydatek.

Pomysł renty wdowiej cieszy się olbrzymim poparciem społecznym. – Według badań IBRiS ponad 70% Polaków i Polek popiera wprowadzenia dziedziczenia części świadczeń po współmałżonku. Rentę wdowią popierają w tym samym stopniu mężczyźni jak i kobiety, osoby ubogie, jak i te z wyższymi dochodami, wyborcy lewicy i prawicy – podsumowuje Marcin Pietrzak.

Na zebraniu jak największej liczby podpisów na listach poparcia zależy Nowej Lewicy, gdyż w ubiegłym roku w maju już złożyła ten projekt do laski marszałkowskiej, ale został on głęboko schowany w sejmowej zamrażarce. Teraz przedłożony jako inicjatywa obywatelska będzie musiał być wprowadzony do czytania na forum Sejmu.

Dla Nowej Lewicy jest to element większego programu, z którym pójdzie do wyborów parlamentarnych pod nazwą „Bezpieczny Senior”, a w nim

  • Renta wdowia
  • Dodatkowa waloryzacja rent i emerytur
  • Podniesienie minimalnej renty i emerytury
  • Leki za 5 zł
  • Senioralny Bon Turystyczny
  • Zasiłek pogrzebowy podniesiony do 7000 zł.

Podpisy poparcia zbierane są nadal, do końca marca podczas dyżurów w siedzibie Nowej Lewicy w Inowrocławiu, a także doraźnie w miejscach codziennej aktywności mieszkańców.

TUTAJ     znajdziesz:   

  • Projekt „Ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia „Renty

Wdowiej”;

  • Kartę do zbierania podpisów poparcia – do wydrukowania. 

Fot. Aleksandra Dybała

Opr. nim, 7 marca 2023 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem