W województwie kujawsko-pomorskim wybranych przez lokalne społeczności jest 2235 sołtysów. Urząd ten ma wielowiekowe tradycje, sięgające przełomu XII i XIII wieku. Różne były w minionych latach ich obowiązki, różne też stany obsadzały te stanowiska. Zasadźca to mieszczanin, ziemianin albo bogaty chłop. Dziś – organizator wioski, organ wykonawczy rady sołectwa, ale zwykle człowiek bardzo aktywny w środowisku, nieistotne z jakiej opcji politycznej.
Stanisław Pawlak, radny lewicy w Sejmiku Województwa kujawsko-Pomorskiego od 30 lat jest czynnym samorządowcem. Najpierw jako burmistrz Lubrańca, poseł na Sejm RP, a od sześciu kadencji radny województwa kujawsko-pomorskiego. Będąc blisko ludzi w powiecie włocławskim, gdzie mieszka, doskonale zna pracę sołtysów i ich integracyjną role w tych najmniejszych z małych ojczyzn. Od Stanisława Pawlaka popłynęły dziś życzenia z okazji Dnia Sołtysa.
Radny uczestniczył także w obchodach tego święta w gminie Włocławek, gdzie funkcjonuje 26 sołtysów. Miał okazję do uściśnięcia ich dłoni, porozmawiania o problemach, które rozwiązują i które przekraczają ich możliwości, a są dotkliwe dla mieszkańców.
Napisała o tym redaktor Jolanta Pijaczyńska na łamach portalu kujawy.media.pl
Liderzy lokalnych społeczności. Dzień Sołtysa w gminie Włocławek (kujawy.media.pl)
W gminie Włocławek utworzonych jest 26 jednostek pomocniczych - sołectw, zawiadują nimi sołtysi – 10 kobiet i 16 mężczyzn. Dzień Sołtysa świętowali 10 marca w Centrum Integracji Wiejskiej w Smólniku.
– 26 sołtysów w naszej gminie to ogromny zasób aktywności społecznej, nie tylko z racji pełnionej funkcji – mówi Magdalena Korpolak-Komorowska, wójt gminy Włocławek. Sołtysi są naturalnymi liderami w swoich małych Ojczyznach. Reprezentują mieszkańców, dbają o ich interesy, wsłuchują się w ich problemy. Widzą to czego czasem nie jest w stanie zauważyć wójt lub burmistrz.
Z życzeniami i prezentami do sołtysów gminy Włocławek przyjechali także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego – członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak. Przybyli również przedstawiciele powiatu – starosta włocławski Roman Gołębiewski i radny Jacek Ledzion, którzy są mieszkańcami właśnie tej gminy.
– Pracę sołtysa wspiera Rada Sołecka, której szczegółowe prawa i obowiązki regulowane są w statucie sołectwa, uchwalanym przez radę gminy – mówi Wiktor Muratow, pełniący rolę sołtysa Smólnika od 32 lat. – Mamy fundusz sołecki, który przeznaczamy na wsparcie klubu sportowego, szkoły, zespołu folklorystycznego, strażaków ochotników.
– Do głównych moich obowiązków jako sołtysa należy reprezentowanie sołectwa Modzerowo oraz realizacja uchwał Rady Gminy Włocławek dotyczących tego obszaru, zwoływanie zebrań wiejskich i umożliwianie mieszkańcom zapoznania się z uchwałami rady – mówi Rozalia Lewandowska, od 12 lat sołtys Modzerowa. – Uczestniczę też w sesjach rady gminy. Ponadto co roku organizuję dwie wycieczki dla mieszkańców naszego sołectwa, jeździmy w góry i nad morze. Wspólnie gospodarujemy funduszem sołeckim, który przeznaczamy na inwestycje.
– Mursk jest najmniejszym sołectwem w gminie Włocławek – mówi sołtys Jakub Wojciechowski. – Sołtysem zostałem wybrany przez zebranie wiejskie, to już moja druga kadencja. Kontynuuję tradycję rodzinną, bowiem kiedyś sołtysem Murska była moja babcia.
O ogromnej roli sołtysów w funkcjonowaniu i rozwoju gminy mówili goście, którzy dziękowali za dotychczasowa pracę i wręczyli sołtysom upominki.
Zwieńczeniem uroczystości był wspólny, uroczysty obiad przygotowany przez KGW w Smólniku.
jp, kujawy.media.pl
fot. Jolanta Pijaczyńska
opr. nim, 11 marca 2023 r.