18 marca w Będzinie odbyły się dwa duże wydarzenia w gronie siostrzanych młodzieżówek lewicy – Federacji Młodych Socjaldemokratów i Młodej Lewicy. Najpierw kongres programowy, którego tematem było hasło: „Nasza przyszłość – aktywne państwo”. Później X Kongres Federacji Młodych Socjaldemokratów, stowarzyszenia, które obchodzi w bieżącym roku swoje dwudziestolecie, był więc czas na podsumowania, podziękowanie działaczom i wybór nowych władz krajowych.
Dopełniając formalności – w Będzinie obecni byli reprezentanci kujawsko-pomorskiej FMS – Ziemowit Dziopa – przewodniczący i Nina Sikora – wiceprzewodnicząca. Oni także wybrani zostali do władz krajowych FMS – Ziemowit do Rady Krajowej, a Nina do Krajowego Sadu Koleżeńskiego. Podziękowania za aktywność w FMS w minionym 20-leciu odebrał poseł Krzysztof Gawkowski. Serdecznie gratulujemy!
Kongres programowy „Nasza Przyszłość” rozpoczęto od diagnozy sytuacji młodzieży w obecnej Polsce jako uczestników i ofiar jednego z największych kryzysów trzeciej RP – odhumanizowania mieszkalnictwa.
Na fot. z lewej – uczestnicy Kongresu Programowego FMS i Młodej Lewicy, po prawej – podziękowanie wręczone posłowi Krzysztofowi Gawkowskiemu
Prowadzący prezentację tematu Łukasz Michnik z Młodej Lewicy mówił na tyle obrazowo, że szokująco:
– Jesteśmy pokoleniem biednych ludzi, ale nie dlatego, że mało zarabiamy, ale dlatego, że większość tego, co dostaniemy w wypłacie musimy oddać na mieszkanie, a na życie zostaje niewiele. Jesteśmy pokoleniem ludzi bezdomnych, znowu nie dlatego, że nie mamy dachu nad głową, ale dlatego, że mieszkanie rzadko kiedy jest domem. Jest aktywem finansowym, przedmiotem spekulacji, jest inwestycją, ale nie domem dla nas. Jesteśmy pokoleniem najemców, przy czym najemca nie jest do końca człowiekiem, jest ludzką wkładką w towar, jakim jest nieruchomość. My nie mieszkamy, my użytkujemy, my się nie wyprowadzamy, z nas się opróżnia lokal.
Dlaczego 15 mln Polek i Polaków żyje w przeludnieniu, kiedy 2 mln mieszkań stoi pustych, według wielu statystyk tych 2 mln nam właśnie brakuje? Dlatego, że w Polsce z podstawowego prawa człowieka, z podstawowej infrastruktury społecznej zrobiono sobie niezły biznes. Najbogatsi, a w tym wielkie fundusze inwestycyjne na potęgę skupują hurtowo mieszkania, żeby trzymać je latami puste, by potem sprzedać z zyskiem. To jest rynkowa patologia. Jako Młoda Lewica i FMS mamy na to prostą odpowiedź: opodatkujmy progresywnie pustostany! Masz pierwsze mieszkanie po babci – ok. Masz drugie i kolejne – zapłać wyższy podatek, to zadziała błyskawicznie. Uruchomienie pustostanów to punkt pierwszy.
Dlaczego statystyczna gmina w Polsce buduje jedno mieszkanie rocznie przy tym głodzie mieszkaniowym? Kiedy 126 tys. rodzin czeka na mieszkanie komunalne – 98 proc mieszkań w Polsce jest budowanych komercyjnie przez deweloperów, którzy narzucają niejednokrotnie 30 procentowe marże. Polskie miasta zajmują niechlubne najwyższe miejsce w Europie w stosunku średniej krajowej do cen kupna metra kwadratowego. Wiemy, jak to zmienić – powołajmy spółkę Skarbu Państwa, która będzie budować z mądrym zagospodarowaniem przestrzennym, terenami zielonymi., Będzie budować tanio, ale z nastawieniem na zysk społeczny, nie finansowy…
Wiele innych nowatorskich rozwiązań prezentowali młodzi działacze lewicy w kolejnych wystąpieniach, które można prześledzić w zapisie wideo:
https://www.facebook.com/nowyFMS/videos/911183589937318
Na fot.z lewej: Mateusz Orzechowski, a na prawym zdjęciu – Kinga Woźniak
***
Na jeszcze jedno wystąpienie pragnę zwrócić uwagę:
Mateusz Orzechowski – aktywista Młodej Lewicy rodem z Grudziądza/Torunia, mówił na temat odnawialnych źródeł energii, o transformacji energetycznej, o końcu ery paliw kopalnych.
– Od ponad roku trwa inwazja Rosji na Ukrainę, od ponad roku wiemy z czym wiąże się kupowanie paliw kopalnych z Rosji. Z czym wiąże się dalsze inwestowanie w gaz, węgiel i ropę z Rosji. Nie wiąże się tylko z kryzysem klimatycznym, nie wiąże się tylko z zaprzepaszczaniem naszej przyszłości, ale wiąże się z tak okropnymi zdarzeniami, jak śmierć, wiąże się z tymi wszystkimi pociskami, które uderzają w przedszkola, żłobki, w budynki mieszkalne czy pojazdy, którymi uciekają mieszkańcy z miasta, na które właśnie spadają bomby.
Ta inwazja pokazuje nam, jak szybko potrzebujemy pilnej transformacji w odnawialne źródła energii i energetykę atomową. Jak bardzo potrzebujemy mądrych rządów, które w końcu wezmą politykę klimatyczną na sztandary swojej władzy. I potem zrealizują to, z czym idą do wyborów. I w końcu zadeklarują, że neutralność klimatyczna polskiej gospodarki nastąpi w 2040 roku, tak jak mówią nam źródła IBCC, naukowcy, ruchy klimatyczne w całej Polsce i na świecie. Ruchy klimatyczne, z którymi my współpracujemy, z których wywodzą się osoby zarówno w FMS i Młodej Lewicy. Z którymi chodzimy do polityków, aby domagać się rzetelnej i ambitnej polityki klimatycznej. Domagaliśmy się przez ostatni ponad rok od polskich władz embarga na rosyjskie paliwa kopalne, co nie nastąpiło. Wprowadziła to dla nas dopiero… sama Rosja! Polska nie potrafiła tego zrobić, bo nie odważyła się przestać finansować wojnę za nasza wschodnią granicą?
Podczas tej transformacji współpracujemy z najbardziej zainteresowanymi jej skutkami, dla których będzie najbardziej dotkliwa – górnikami i ich rodzinami. Zwłaszcza, gdy nasz rząd nie robi nic w stronę transformacji sprawiedliwej, by nikt nie został w tyle. Spotkałem ostatnio rodzinę górniczą, która ma problem z wykupieniem mieszkania, które dostali od kopalni. Po wielu latach ciężkiej pracy. Jak nasz rząd zamierza zapewnić górnikom, by tę transformację przeszli suchą stopą? Chcemy, by głos górników został wysłuchany. Musimy zapewnić im, że nie będą stratni na procesie transformacji, że ich dzieci, które chcą kontynuować pracę swoich ojców będą mogły znaleźć kierunki studiów w branży odnawialnych źródeł energii i energetyki atomowej. Będą stanowić kadry, które zajmą się energią przyszłości, a ta nie będzie wspierać żadnych reżimów, ale także nie będzie wspierać kryzysu klimatycznego.
***
Także torunianka 17–letnia Kinga Woźniak – mówiła o wizji nowoczesnej szkoły. Edukacja obywatelska musi zacząć się w szkole. Przedmiot „Historia i Teraźniejszość” jest kolejna tubą do kształtowania nowych wyborców. Wychowanie do życia w rodzinie to ani wychowanie, ani w rodzinie. Wyścig szczurów oznacza kucie po nocach niepotrzebnych regułek, a nie nauczymy się jak założyć konto w banku i rozliczyć PIT.
Nikt nie może być zmuszany do udziału w praktykach religijnych – to gwarantuje Konstytucja. Spada liczba uczestników lekcji religii w szkołach. Trzeba sprawić, by osoby 15–letnie mogły samodzielnie decydować o swoim udziale w nauce religii i to nie w szkole, ale w salkach katechetycznych.
***
Ogrom poruszanych tematów – o polityce, emigrantach, podatkach, prawach kobiet, osobach LGBT+, prawach pracowniczych, europejskich wartościach… o wszystkim, co kształtować może przyszłość młodych.
Bo tak się widzą dziś:
Zaniedbana, tak można jednym słowem podsumować Polskę, w której dorastaliśmy. Przez lata politycy ugrupowań liberalnych i prawicowych o nas zapomnieli, koncentrując się na walce o władzę. Dlatego dziś żyjemy w kraju, który nie widzi biednych, rozdaje bogatym.
Nasze pokolenie nie składa broni, organizujemy się w związki zawodowe, angażujemy się w aktywizm klimatyczny, głośno działamy na rzecz praw mniejszości, wiemy co trzeba zmienić, aby Polska nie była dłużej krajem, którego trzeba się wstydzić.
Temu służyć będzie program młodych lewicowców, przyjęty na Kongresie w Będzinie "Nasza przyszłość – aktywne państwo".
Opr. nim, 20 marca 2023 r.