28 czerwca 1919 roku przypada 104. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, na mocy którego Bydgoszcz powróciła do Polski. Wprawdzie ratyfikacja Traktatu nastąpiła w styczniu 1920 roku, ale już podczas obrad konferencji pokojowej w Paryżu, w której Polska brała udział, uznano oficjalnie istnienie naszego państwa na mapie Europy po latach zaborów.
To właśnie ta rocznica wchodzi na stałe do bydgoskiego kalendarza obchodów istnienia Niepodległej.
Poseł Jan Szopiński i zastępca prezydenta Bydgoszczy, lider Nowej Lewicy w mieście Mirosław Kozłowicz złożyli dziś właśnie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego przy ul. Jagiellońskiej i pomnikiem Ignacego Paderewskiego przy ul. Słowackiego.
Obaj wielcy Polacy reprezentowali Polskę podczas konferencji pokojowej. To tam w Wersalu Niemcy musiały uznać niepodległość Austrii, Polski i Czechosłowacji. Postanowienia traktatu wersalskiego miały olbrzymie znaczenie dla Polski. Oficjalnie uznano wówczas istnienie II Rzeczpospolitej na mapie Europy i świata. Polski kraj po ponad 120 latach niewoli, podzielony pomiędzy trzech zaborców mógł się wreszcie odrodzić jako w pełni suwerenna demokratyczna republika parlamentarna.
W bydgoskim ratuszu 15 czerwca zorganizowano konferencję naukową, w której uczestniczyli znakomici bydgoscy naukowcy, historycy, a także samorządowcy, którzy zastanawiali się jak Traktat Wersalski wpłynął na wizerunek i rozwój Bydgoszczy. Była to już kolejna konferencja naukowa towarzysząca rocznicy.
Zapowiedziano także publikację historyczną na ten temat. Senator Andrzej Kobiak zdeklarował podjęcie inicjatywy ufundowania w Bydgoszczy tablicy pamiątkowej Ignacego Paderewskiego. Trzy lata temu wmurowano tablicę upamiętniającą Romana Dmowskiego.
Najważniejsze wątki konferencji naukowej utrwalone przez PortalKujawski można obejrzeć TUTAJ
fot. PortalKujawski
opr. nim, 28 czerwca 2023 r.