W wieku 88 lat odszedł od nas prof. Zygmunt Cybulski – człowiek wysokiej kultury osobistej, elegancji, nauczyciel akademicki, działacz lewicy kujawsko-pomorskiej i europejskiej.
Z wykształcenia był chemikiem. Chemię studiował w Gdańsku, a w Szczecinie uzyskał doktorat z zakresu nauk rolniczych. Był stypendystą Fundacji im. Alexandra von Humbolta. Kilka lat pracował na uczelniach w Niemczech. Na uniwersytecie w Jenie habilitował się. W bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej (dziś Politechnika Bydgoska) został profesorem nadzwyczajnym, kierował Zakładem Chemii Ogólnej.
Mając 18 lat i rozpoczynając pracę w edukacji wstąpił do Związku Nauczycielstwa Polskiego i do PZPR, wiążąc się ze środowiskami lewicy na długie, lepsze i gorsze lata.
Swoją aktywność kontynuował w SdRP i od początku w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, będąc jednym z członków założycieli tej partii. Należał do koła nr 8A w Bydgoszczy. Przez pięć lat sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady Wojewódzkiej SLD w Bydgoszczy. Działając lokalnie, z pasją oddawał się także pracom i funkcjom przybliżającym Polskę do europejskiej rodziny.
Umożliwił to mandat poselski, który zdobył na II kadencję Sejmu (1993–1997). Tam sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Integracji Europejskiej.
Później jako senator z okręgu bydgoskiego, w V kadencji Senatu (2001–2005) był jednocześnie przewodniczącym Komisji Spraw Unii Europejskiej.
W Parlamencie Europejskim w latach 2003–2004 pełnił obowiązki obserwatora i eurodeputowanego. Należał do Partii Europejskich Socjalistów. Angażował się w inicjatywy międzynarodowe, jak np. przez 3 lata przewodniczył delegacjom Parlamentu Europejskiego do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.
Mandat posła czy senatora pożytkował dla rozwiązywania problemów swoich wyborców. Zapamiętane zostały liczone w setki jego interwencje podejmowane w wyniku dyżurów w terenie, a także organizowane w wielu miejscowościach punkty bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa lokalowego, rodzinnego, ubezpieczeń, spadkowego, prawa pracy – tak bardzo potrzebnych w okresie ustrojowej transformacji w III RP.
Drugim nurtem aktywności prof. Zygmunta Cybulskiego był ruch związkowy. Przez kilkanaście lat prezesował Federacji Związków Nauczycielstwa Polskiego Szkół Wyższych i Nauki. Był członkiem Prezydium OPZZ i kierował tam Komisją Nauki.
Naukowo profesor zajmował się chemią nieorganiczną, natomiast hobbystycznie lubił kontakt z przyrodą, wędkował i żeglował, a także pozostawał aktywnym członkiem Polskiego Związku Łowieckiego.
Do końca był aktywnym wśród wielu przyjaciół i znajomych, społeczności socjaldemokracji europejskiej, wychowanków uczelni i kadry pedagogicznej na Kujawach i Pomorzu. Okazją do spotkania przyjaciół parlamentarzystów z lat budowania nowej Polski była 25. rocznica uchwalenia Konstytucji RP, podczas której w maju 2022 r. w Warszawie obok siebie jeszcze raz zasiedli: Anna Bańkowska, Barbara Hyla-Makowska, Janusz Zemke i prof. Zygmunt Cybulski.
Jego dorobek życia doceniony został nadaniem Krzyża Oficerskiego i Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.
W imieniu kierownictwa Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy słowa otuchy i współczucia kierujemy do Córki i Rodziny Zmarłego.
Cześć Jego pamięci!
***
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 22 lipca 2023 r. o godz. 13,00 na cmentarzu parafialnym przy al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bydgoszczy.