Godzina „W” 2023 roku zatrzymała na chwilę nie tylko Warszawę. Dźwięk syren 1 sierpnia o godz. 17:00 przypomina w wielu polskich miastach o tamtych tragicznych powstańczych historiach, przenoszonych przez pokolenia w opowieściach, wspomnieniach, patriotycznych spotkaniach, dziełach artystów i piosenkach.
Z upływem lat obchody kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego stają się regionalne, wojewódzkie, miejskie, bo wszędzie znajdują się ślady powstańczych historii, mogił, budują swoje rodzinne życiorysy potomkowie uczestników Powstania Warszawskiego.
Na cmentarzu komunalnym we Włocławku z pietyzmem opiekują się mogiłami Jana Mieczysława Lercela poległego w powstaniu, Tadeusza Osińskiego i Bogdana Bubnowa – uczestników powstania. Z przybyłymi dziś pod pomnik Armii Krajowej we włocławskim parku im. W. Łokietka spotkała się, chętnie wspominając swoje powstańcze przeżycia 97-letnia już porucznik Krystyna Majczyńska.
W patriotycznej manifestacji włocławian dla uczczenia powstania udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych z przewodniczącym Rady Miasta Piotrem Kowalem i prezydentem Markiem Wojtkowskim, radni klubu lewicy, organizacji społecznych, wojskowych i politycznych, w tym wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Wojciech Grabczewski. Licznie przybyła młodzież szkolna i harcerska.
Podobnie było w Bydgoszczy. Patriotyczne zgromadzenie mieszkańców odbyło się pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, który usytuowany jest u zbiegu ulic Czerkaskiej i Gdańskiej. Współorganizatorem takich spotkań jest istniejące w Bydgoszczy Koło Terenowe Związku Powstańców Warszawskich.
Kwiaty pod pomnikiem i hołd pamięci powstania złożyli m.in. poseł Lewicy Jan Szopiński i wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Beata Krajewska. Warty honorowe wystawili bydgoscy harcerze i wojsko. Przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Rafałem Bruskim i województwa kujawsko-pomorskiego wraz z parlamentarzystami nadali wysoką rangę obchodom 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Flagi z symbolem powstania pojawiły się na ulicach miastach i na miejskich autobusach. Inscenizacje powstańczych potyczek, gry terenowe dla dzieci i koncerty dopełniły dnia obchodów rocznicy.
O powstańczym zrywie pamiętano także w mniejszych miejscowościach, np. w Nakle nad Notecią. Pod pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu kwiaty złożyły delegacje samorządu z Piotrem Kalamonem zastępcą burmistrza i Pawłem Wiśniewskim przewodniczącym Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią oraz Tadeuszem Sobolem starostą nakielskim, radnymi, przedstawicielami organizacji społeczno-politycznych, w tym Rady Powiatowej Nowej Lewicy w składzie: Małgorzata Rucińska wiceprzewodnicząca, Sylwester Oleś i Marian Olszyński.
Dla licznie zgromadzonej na rynku młodzieży historię powstania opowiedział Tomasz Pasieka – dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią. A potem wspólnie, korzystając nie raz z przygotowanych ściąg na nakielskim rynku długo jeszcze rozbrzmiewały powstańcze piosenki. (fot. Dariusz Wojciechowski, Kurier Nakielski).
Tak to właśnie niesie się tradycja obchodów tej niezwykłej historycznej opowieści do kolejnych pokoleń.
Opr. nim, 1 sierpnia 2023 r.